E=mc² mukaan energialla on massa.
Kun akusta puretaan sähkölatausta ulkoiseen vastukseen 1000 joulen verran, paljoko akun massa on vähentynyt?
Paljonko joule painaa?
16
399
Vastaukset
- Anonyymi
Voi se olla pituusmittakin. Jos käytän 1000 joulea kilon painoisen esineen nostamiseen, niin kuinka korkealle se nousee?
- Anonyymi
Kaava antaa tulokset oikein kun massa on yksiköissä kg, valon nopeus m/s ja energia jouleina.
- Anonyymi
Laskin näyttää että 1 joule painaa 1,11265e-17 kg
- Anonyymi
Riippuu paljon akun sisäisestä tekniikasta. Esim lyijyakun osalta huomioitava että akun purkautuessa tapahtuu haihtumista ja veden elektrolyysiä, jotka vaikuttavat painoon merkittävästi enemmän kuin käytettyä energiamäärää vastaava massa.
- Anonyymi
Jossain oli esitetty teoria että jos kaksi magneettia erotetaan toisistaan, niiden massa ja energia on erillään suurempi kuin yhdessä. Magneettien erottamiseen käytetty energia siirtyy magneetteihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jossain oli esitetty teoria että jos kaksi magneettia erotetaan toisistaan, niiden massa ja energia on erillään suurempi kuin yhdessä. Magneettien erottamiseen käytetty energia siirtyy magneetteihin.
Samahan se on palamisessakin. Kun hiili palaa hiilidioksidiksi, niin CO2 on sidotumpi tila kuin maan uumenista kaivettu C ja ilmakehän O2 ja energiaero siirretään ihmiskunnan hyvinvoinnin ylläpitämiseen. Jos sitten hiilidioksidi haluttaisiin hävittää "atomeiksi", niin tarvitaan vastaava määrä energiaa.
- Anonyymi
Nyt kaikki kynnelle kykenevät kotifyysikot ideoimaan massa-akkua jossa latausvirta muuttuisi suoraan massaksi akkuun. Purkausvirta vastaavasti keventäisi akun aktiivisen osan massaa.
Tuommoinen 1000 kWh:n akun massan nettolisäys tyhjästä täyteen olisi vain 0,00004 grammaa. Jo alkaisi sähköautoilu maistumaan. 😉- Anonyymi
Nopeasti purettavissa olevaa massa-akkua kutsutaan ydinaseeksi, hitaammalla purkausnopeudella pelkästään ydinreaktoriksi. Massa-akun alkuperäinen energialataus on peräisin jostakin > 5 miljardia vuotta sitten tapahtuneesta supernovaräjähdyksestä eli fossiilisesta energiasta on siinä kysymys...
- Anonyymi
Taas kerran näkyy energiasta puhuttavan niinkuin se olisi todellinen fysikaalinen "substanssi". Energia on laskennallinen suure joka ei "muutu massaksi" vaan sillä on eri fysikaalisissa tilanteissa laskettavissa oleva arvo.
- Anonyymi
Energian massa ilmeneen mm. protonissa, sen massa on 1,67e-27 kg.
Protoni muodostuu kahdesta u-kvarkista, 4,457e-42 kg ja yhdestä d-kvarkista 8,379e-42 kg.
Kuten huomataan protonin massasta kvarkkien osuus on häviävän pieni, valtaosa massasta on energian massaa. Se on sitä ydinenergiaa?- Anonyymi
Energia ei ole aina massaa, mutta massa on energiaa ( m0 = E/c^2). Siis massa on vain tapa mitata energiaa eli energian gravitaatiovuorovaikutusta.
- Anonyymi
Juu, joule on kuin litran mitta, se painaa sen millä sen täyttää tai muu mitta, se on sen pituinen kuin on.
1 wattisekunti = joule.
Eli riippuu vähän missä yhteydessä sitä käytetään.- Anonyymi
No vihreällä energialla tietysti!
Onko energioilla suuriakin painoeroja? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No vihreällä energialla tietysti!
Onko energioilla suuriakin painoeroja?Uusiutuva energia on kaikkein kevyintä energiaa. Se ei paina yhtään mitään kun sitä ei ole olemassakaan. Samalla tasolla ovat vihreiden aivotoiminta.
- Anonyymi
Yksi joule vastaa melko tarkasti yhtä unssia.
- Anonyymi
Mitat on suhteellisia jolloin se että joku on yhden metrin mittainen verrattuna siihen että joku muu on kaksinkertainen eli kaksi metriä menettää merkityksensä silloin kun puhutaan esim. Maan ja Marsin välisestä etäisyydestä. Tai jos ajatus on sinulle liian monimutkainen niin ota välimatka Helsingin ja Pihtipudaksen välillä. Tosin itselläni ei ole aavistustakaan onko sellaista kaupunkia olemassakaan kuin Pihtipudas. Ehkä se sikäläinen mummu sen tietää ja osaa ja ymmärtää paremmin kuin teoreettinen maallikko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713931Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813119Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv472155Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232133Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551935TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768