Avast ilmainen versio vinkuu että ip osoitteesi näkyy muille. He tarjoaa tietysti maksullista lisenssiä että saa piiloon ja ilmoitus tuleekin melko usein. Useita muitakin varoitus ilmoituksia tulee ja tarjoaa aina korjaukseksi maksullista pakettia. Onko mahdollista peittää ip osoite jotenkin vai pitääkö ostaa maksullinen vpn lisenssi ettei tuo vinku tuosta "ip osoitteesi näkyy muille" vai onko joku ilmainen keino fixata tuo ettei herjaisi tuosta
Ip osoite näkyy muille
9
1611
Vastaukset
- Anonyymi
Avastin asetuksissa saattaa olla mahdollisuus kieltää tuollaiset ilmoitukset.
Ainakin monissa muissa antivirusohjelmissa on tämä mahdollista. - Anonyymi
Totta kai se näkyy, muuten netistä ei mikään sulle tulisi.
- Anonyymi
Toki voit muuttaa IP osoitteen VPN:än avulla, esimerkiksi Opera selaimessa on tämä mahdollista, kaiketi muillakin selaimilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toki voit muuttaa IP osoitteen VPN:än avulla, esimerkiksi Opera selaimessa on tämä mahdollista, kaiketi muillakin selaimilla.
Ja mitäköhän se sitten muka auttaa? Jos käytät jotain VPN-palvelua niin IP-numerosi näkyy sille VPN-palveluntarjoajalle. Eli ei IP-numerosi ole koskaan piilossa kokonaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitäköhän se sitten muka auttaa? Jos käytät jotain VPN-palvelua niin IP-numerosi näkyy sille VPN-palveluntarjoajalle. Eli ei IP-numerosi ole koskaan piilossa kokonaan.
Se auttaa siten ettei sun alkuperäinen IP-numero näy siellä missä surfaat.
"Onko mahdollista peittää ip osoite jotenkin vai pitääkö ostaa maksullinen vpn lisenssi ettei tuo vinku tuosta "ip osoitteesi näkyy muille" vai onko joku ilmainen keino fixata tuo ettei herjaisi tuosta"
Helpoin tapa tietenkin olisi poistaa Avast, tai katsoa asetuksista että saako noi spämmiviestit pois päältä.
Siitä ei ole mitään erityistä tietoturvahaittaa sinulle kun IP osoite on näkyvissä joten taitaa olla lähinnä että Avastin tiimi on keksinyt uuden jutun josta pelotella saadakseen lisää rahaa.
(Note: On olemassa tilanteita joissa VPN on oikeasti hyödyllinen, esim. firman sisäiseen virkkoon kiinnittyessä etänä)- Anonyymi
Älä hyväksy lukematta ulkomaalaisen yhtiön sopimusta. Käytä vain avoimen lähdekoodin järjestelmiä ja ohjelmia.
- Anonyymi
Asiallisia vastauksia kiitoksia. Suurin osa ilmaisversioista voi olla hyviä mutta tunkee armottomasti spämmiä. "Osta tämä saat nyt puoleen hintaan" , "korjaa ongelma nopeasti ja vaivattomasti päivittämällä premium tilaukseksi"
- Anonyymi
Tää on paha jos stalkkerilla hyvät appit itellään 👌
Miksi et halua että IP näkyy? Joku tietää että olet kotona? Tai olet jonkun toisen kotona? Onko kyseessa WLAN boksi (esim telia tai dna)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905177
- 534066
- 252179
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271887Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161795- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281250Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201036T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980