Ilmastonmuutos aiheuttaa jo pernaruttoa
https://yle.fi/uutiset/3-12383472
Ikiroudan sulaminen.. blaa-blaa.. pernaruton vapautuminen.. blaa-blaa
Kuinka ikuinen on "ikirouta"?
Oliko se jäässä jo ennen jääkautta?
Alkanut sulamaan juuri nyt ihmisen toiminnan vuoksi?
Eikös ole luonnollista että paikat sulavat jääkauden jälkeen?
Päivän paniikki
3
149
Vastaukset
- Anonyymi
Älä luota Ylen uutisointiin.
Kovin yksipuolista uutisointia ilmastosta. - Anonyymi
Yle nyt valehtelee melkein joka asiassa. Seuraavan kerran ylestä kysyttäessä annan vain ykkösiä, jollei nollaa saa antaa. En luota yleen ikinä.
- Anonyymi
Yle:n uutisessa kerrotaan siitä, että viimeisten vuosikymmenten aikana pernaruttoa on dokumentoidusti alkanut esiintyä arktisilla alueilla ikiroudan sulaessa. Viimeisimmät tapaukset siis Venäjällä Siperiassa.
Ikiroudan sulaminen taasen on varsin hyvin dokumentoitu ilmiö, joka aiheuttaa ongelmia mm. roudan päälle rakennetuille rataosuuksille niin Siperiassa kuin esimerkiksi Kiinan ja Tiibetin välisellä radalla. Tästä on ollut jo omat aiemmat keskustelunsa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16450440/putinkin-jo-hadissaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692519Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U842404Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut172140Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441801Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai891766Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171707Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591619Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251067Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241005Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9907