Ilmastonmuutos aiheuttaa jo pernaruttoa
https://yle.fi/uutiset/3-12383472
Ikiroudan sulaminen.. blaa-blaa.. pernaruton vapautuminen.. blaa-blaa
Kuinka ikuinen on "ikirouta"?
Oliko se jäässä jo ennen jääkautta?
Alkanut sulamaan juuri nyt ihmisen toiminnan vuoksi?
Eikös ole luonnollista että paikat sulavat jääkauden jälkeen?
Päivän paniikki
3
79
Vastaukset
- Anonyymi
Älä luota Ylen uutisointiin.
Kovin yksipuolista uutisointia ilmastosta. - Anonyymi
Yle nyt valehtelee melkein joka asiassa. Seuraavan kerran ylestä kysyttäessä annan vain ykkösiä, jollei nollaa saa antaa. En luota yleen ikinä.
- Anonyymi
Yle:n uutisessa kerrotaan siitä, että viimeisten vuosikymmenten aikana pernaruttoa on dokumentoidusti alkanut esiintyä arktisilla alueilla ikiroudan sulaessa. Viimeisimmät tapaukset siis Venäjällä Siperiassa.
Ikiroudan sulaminen taasen on varsin hyvin dokumentoitu ilmiö, joka aiheuttaa ongelmia mm. roudan päälle rakennetuille rataosuuksille niin Siperiassa kuin esimerkiksi Kiinan ja Tiibetin välisellä radalla. Tästä on ollut jo omat aiemmat keskustelunsa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16450440/putinkin-jo-hadissaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741