Mars projektin mahdottomuus.

Anonyymi

Vaikka sinne jopa oikeasti päästäisiin elävänä, sinne pitäisi heti luoda merkittävä järjestelmä kaivostoimintaa myöden uuden materiaalin louhintaan ja sen jalostamiselle olevat tehtaat.
Sanon että ihmiseltä tekemätön paikka, koska hiekka/kivipallo kyseessä ja ei ole elämänvyöhykkeen paras tai edes miljoonas paras paikka...

Miksi kyseinen pelleily saa jatkua ja rahan haaskaminen tehdään maksimaalisesti nyhräten? Miksi tiedettä ei valjasteta maanpäälliseen ongemien ratkomiseen, onko liian vaikeaa?

5

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiede ja tutkimus on tärkeää osittain jopa pelkän tieteen ja tutkimuksen tekemisen vuoksi, mutta siinä olen samaa mieltä, että miehitetyt avaruuslennot ja asutus Marsissa on järjetöntä.

      Kaiken takana on toki myös raha, ja vaikka miehitetty avaruusalus maksaa jo Maapallon kiertoradalla 20 kertaa sen, minkä luotain, niin "suuren yleisön" mielissä miehitetyt avaruuslennot ja unelmat uusista maailmoista ovat niin tärkeitä kukkaron avaajia niin veronmaksajien kuin yritysten julkisuuskuvan kannalta, että kustannukset ja riskit usein kannattavat.

      Jos Marsiin mennään, niin sinne kannattaisi ensin roboteilla rakentaa valmis tukikohta, jonka sviitin pehmoiselle vuoteelle voi viiden kuukauden peltipurkissa matkustamisen jälkeen astronautti laskeuduttuaan ja robottien valmistaman sekä tarjoaman huippuillallisen jälkeen kellahtaa. ; )

      • Anonyymi

        Tuohan se suunnitelma juuri onkin, että tukikohta rakennetaan mahdollisimman valmiiksi jo ennen kuin ihmisiä lähetetään sinne päin.

        Tieteen tehtävä ei ole hyödyttää ja helpottaa ihmisten elämää, vaan parantaa meidän ymmärrystämme siitä, miten maailma toimii. Se, miten tieteen löydöksiä voidaan hyödyntää, on insinöörien ja keksijöiden päänvaiva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan se suunnitelma juuri onkin, että tukikohta rakennetaan mahdollisimman valmiiksi jo ennen kuin ihmisiä lähetetään sinne päin.

        Tieteen tehtävä ei ole hyödyttää ja helpottaa ihmisten elämää, vaan parantaa meidän ymmärrystämme siitä, miten maailma toimii. Se, miten tieteen löydöksiä voidaan hyödyntää, on insinöörien ja keksijöiden päänvaiva.

        Totta, mutta edelleenkin ei ihmisen kiusaaminen avaruuden tyhjiössä ahtaassa peltipurkissa anna enää mitään tieteelle, kun sitä on jo tarpeeksi asti testailtu.

        Tieteen rahoituksen vuoksi tieteessä pitää olla myös se "inhimillinen" näkökulma. Tieteen tutkimuksen kannalta astronautti kaikkine tarvittavine kamoineen on pelkkää painolastia nykytekniikalla.

        Marsia ei kannata eikä voi "asuttaa". Tähtienvälinen siirtolaisalus on sitten eri asia, jonka toteutumiseen ihmiskunnalta alkaa usko loppumaan, vaikka teknologia sinänsä kehittyisikin.


    • Anonyymi

      "Miksi tiedettä ei valjasteta maanpäälliseen ongemien ratkomiseen, onko liian vaikeaa?"

      Poliitikkojen mielestä pseudotieteet, niikuin esimerkiksi ilmastonlämpenemistiede, ovat paljon hyödyllisempiä. Niiden perusteella kuka tahansa voi julistaa tekevänsä jotain maailmaaparantavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11366
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2355
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1831
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1775
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1413
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe