Minulta kysyttiin mikä on todennäköisyys että tyyppi vastaa arvaamalla kaikki oikein Mensan tehtäviin joissa on 39 kysymystä ja niissä kaikissa on 8 vaihtoehtoa?
Olen itse hieman tyhmä mutta voisin loistaa jos voisin antaa tuohon järkevän vastauksen.
Pyydän apuanne hyvät matemaatikot...!
5
125
Vastaukset
Perustehtävä todennäköisyydestä:
(1-(1/8))^39 = 0.00547.. = 0.5 %- Anonyymi
Tuo olisi todennäköisyys saada kaikki väärin.
Oikein on (1/8)^39 = 6*10^-36 eli kuuden suhde sekstiljoonaan! - Anonyymi
Malaire, yksinkertaisissakin laskuissa kannattaa käyttää hetki siihen, että miettii onko saatu vastaus järkevä. Sinun vastauksesi mukaan hieman yli yksi kahdesta sadasta osallistujasta saisi tuurilla KAIKKI vastaukset oikein pelkästään arvaamalla. Jos osaa vastata osaan kysymyksistä oikeasti, ja arvaa loput, todennäköisyys olisi vieläkin suurempi.
Ei kuulosta uskottavalta. Eihän tuollaisen testin tuloksiin voisi luottaa vähääkään. Ratkaisussasi on siis jotain pielessä.
Katsotaan yksittäistä kysymystä. Sinun ratkaisussasi todennäköisyys arvata oikein olisi
(1-(1/8))^1 = 7/8. Mutta tuohan ei ole todennäköisyys arvata oikein, vaan todennäköisyys arvata väärä vastaus. Oikea todennäköisyys on siis 1/8, joten todennäköisyys saada kaikki oikein on
(1/8)^39=1/2^117, mikä on huomattavasti realistisemman kuuloinen vastaus.
- Anonyymi
About sama kuin voittaa lotossa viisi kertaa putkeen pelaamalla neljällä ekalla kerralla vain yhden rivin ja viimeisellä kerralla 13 riviä.
- Anonyymi
Siis voittaa päävoiton tarkoitin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin34212050IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3618036Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut963444Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982298Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1572297Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81686- 1101281
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin611139Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26918MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk350843