Milläköhän lie viinirypäleet oikein olivat käsitellyt. Imuroin huonokuntoisen äitini sohvaa ja huomasin sen kerrankin avattavaksi eli vuodesohvaksi. Avasin sohvan ja alimmalla puisella tasolla oli pari vihreää viinirypälettä aivan kuosissaan! Ei rypistyneitä, ei tummia pilkkuja, ei hometta. Äiti vain ei käy itse kaupassa enkä ole ostanut hänelle moniin kuukausiin viinirypäleitä. Jossain vaiheessa kuitenkin niitä syönyt sohvalla ja rypäleet päässeet rakenteisiin.
Lisäaineet
4
494
Vastaukset
- Anonyymi
Onpa typerä kysymys. Ne on luonto ihan itse käsitellyt. Paksu kuori, pinnalla villihiivoja niin ettei pöpöt elä pinnalla eikä pääse sisään ja sisus niin makea, ettei siinä bakteerit elä.
- Anonyymi
Viinirypäleissä on oikeasti paljon säilöntäaineita, silti osa homehtuu varsinkin jos kuori rikkoontunut. Ilman säilöntäaineita saattavat kuivuakin rusinoiksi homehtumatta, mutta rusinoissakin on säilöntäainetta. Viinirypäleet kannattaa huuhdella, muuten voi mennä vatsa sekaisin kuten minulla kerran.
Vanhuksilla käy yleensä kaupungin pulestakin hoitajia tai joku vieras voi olla tuonut vaikkei muistaisi, mutta saattaa ne säilyäkin kauan.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011392- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614634- 104626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481731