Pähkinät ja vatsa

Anonyymi

Moi. Söin 3päivää sitten 140g castrewpähkinöitä kun iloisina ajattelin vaihtaa niihin suklaasta. Ei tullut mitään erikoista. Sitten eilen Söin samaa lisää 100g ja sitruunan onneks. No tänä aamuna iski kova vatsakipu ja oli ihan kovalla! Tais ne pähkinät nyt jäädä. Netistä luin että ne saattaa just aiheuttaa vatsakipua. Mitähä mä nyt keksin tilalle. Avokado liian kallista ku ois sellasta mitä siis joka päivä.
Oisko mantelit? Niistä ei ole ennen tullut mitään ja pieniä pussillista syöny. Jotaki sellasta mitä nakertais pitkään..?

9

4244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      varmaankin cashewpähkinöitä söit.

      • Anonyymi

        Muista iso kirjain alkuun!


    • Anonyymi

      Ei pähkinöitä, eikä manteleitakaan, syödä kuin 20-25 grammaa päivässä, kaikki sen yli on liikaa.

    • Anonyymi

      Masusi käy kuin kiljupönttö valkuaisaineiden ja sitruunan yhteisvaikutuksesta.

    • Anonyymi

      Onko pähkinät muka vähäkalorisia?

      • Anonyymi

        Käsittääkseni se pähkinöiden rasva on ns. "hyvää" rasvaa (monityydyttymätöntä tms), eikä rasva itsessään ole se piru, jota pitäisi välttää (paitsi ns. kova rasva). Liika rasva toki on pahaksi.

        Mutta todennäköisesti ongelmana on överiksi viety määrä. 140 grammaa pähkinöitä päivässä voi mennä jo överiksi, jos syö vielä myöhemmin 100 grammaa lisää. Tai sitten sitruuna yhdessä pähkinöiden kanssa ei oikein sovi.


    • Anonyymi

      Pähkinöitä ei pitäisi syödä yhtä pientä kourallista päivässä.
      Niissä on hurjasti kaloreita ja pienempikin määrä on terveellistä.

    • Anonyymi

      Kurpitsansiemenet, aurinkonkukan siemenet, mantelit, rusinat, kuivattettut omenalastut, taattelit- kaikki kelpaavat nakerteluksi ja stressin lievittamiseksi. Mutta vähemmän kerralla, ei ihan 100 grammaa . Jos on kauhea suklaan tai makean himo, yleensä se kertoo, että elimistö kaipaa enemmän sinkkia ja sinkin pitoisia ruokia. Kun elimistö on tasapainossa, ei ole makean himoa myös.

    • Anonyymi

      ikävää että rupesi särkemään, pidän kovasti itse pähkinöistä, välillä tulee tosin sellainen kelluva olo.. mutta se helpottaa kun käy ulkona kävelyllä
      terkuin pähkinä_ukko_1986

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      182
      1800
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      997
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      884
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      703
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      172
      534
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      26
      511
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe