Tarkotan sellasta johon on jälkikäteen rakennettu korkeampia rakennuksia niin onko uuden vesitornin toiminta muutettu sellaiseksi että siellä jonkunlainen pumppu luo ylipainetta ja näin vesi nousee ylemmäs
Onko sellasia vesitorneja joissa on ylipaine?
11
705
Vastaukset
- Anonyymi
Meinasitko että vesitorni olisi kuin iso painesäiliö?
Sen ilmatila olisi paineistettu kuin painesäiliössä ikään.- Anonyymi
Kyllä, tuskin kuitenkaan kovin yleisiä vaikka jossain olisikin
- Anonyymi
Hmm... Laskekaapas paineistetun vesitornin rakenteisiin kohdistuva paineen aiheuttama voima. Saisi olla aika tukeva kattokin.
Tavallisen vesitornin vesisäiliön pohjalla paine ei ole hirmuisen suuri, koska vettä ei ole kuin muutama metri, mutta paine nousee mentäessä putkea tornista alas. Putki kestää tämän paineen.
Vesitornissa voi olla 20 000 tonnia vettä. - Anonyymi
Voisihan se olla vesitornin sijaan vesiluola. Peruskallio kestänee aikamoisen paineen.
- Anonyymi
Joo, porakaivoon pumpataan paineilmaa, niin ei tarvita vesipumppua ollenkaan. Vesi nousisi putkella kaivosta ilmanpaineen vaikutuksella.
- Anonyymi
Vesitornin idea on se, että painovoima tuottaa putkistoon perusvoiman ilman jatkuvaa pumpun käyttöä.
- Anonyymi
On epäkäytännöllinen ratkaisu paineistaa vesisäiliö muutaman korkean rakennuksen vedensyöttöä varten. Jollei paine riitä, homma hoidetaan talotekniikalla. Ks. esim pillvenpiirtäjien tekniikkaa.
- Anonyymi
Normaalisti miltei jokaisessa kerrostalossa on ns. paineenkorotuspumppu koska muuten olisi melko ikävää jos ensimmäisessä kerroksessa tulisi vettä hanan täydeltä ja ylimmässä kerroksessa vain hieman liruttaisi.
Talotekniikkaan voi perehtyä jopa ihan kuukkelin avulla. - Anonyymi
Vesitornin sijasta voisikin rakentaa vesivuoren.
- Anonyymi
Mitekäs jos painesäiliö painekytkimineen nostetaan vaikkapa 10 m korkeudelle josta saadaan 1 bar paine, ja painesäiliön paineeksi on asetettu 2 bar. Summautuuko nuo paineet siten että maanpinnalla olisi 3 bar paine vesijohdossa?
- Anonyymi
Nuo ovat eri painejärjestelmiä, eivät niiden paineet summaudu. Pienempi ilmanpaine 10 m korkeudella itse asiassa vähentää painesäliön sisäistä painetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490