Aidon kallavetiläisen muikun hinta on noussut viime aikoina liian ylös tavallisen duunarin kukkarolle. Koska kanaa saa halvalla, niin ajatus heräsi korvata kala kanalla.
Esimerkiksi suunnilleen muikun kokoisia kanansiipiä saa kolmen-neljän euron kilohinnalla
Jospa niistä tekisi kanakukon alkuperäistä muikkukukkoa mukailemalla korvaamalla tuon herrojen herkuksi muodostuneen savolaiskalan tavallisella länsisuomalaisella kanalla.
Vaan eniten mietityttää pehmenevätkö luut samalla tavalla kuin muikkujen ruodot? Pitääkö paistamisen parametreja muuttaa, hieman kylmemmässä ajallisesti pidempään, ettei tuloksena ole kuiva kukko?
Ehdotuksia otetaan innolla vastaan. Ja tyrmäyksiä.
Kanakukko kanansiivistä, pehmeneekö luut?
7
444
Vastaukset
- Anonyymi
Kanansiiven luut eivät pehmene samalla tavalla kuin muikkujen ruodot, joten paistamisen parametreja ei tarvitse muuttaa sen suhteen.
Voit siis paistaa kanakukon normaaliin tapaan ja välttää kuivumisen käyttämällä esimerkiksi kosteutta säilyttävää paistomenetelmää, kuten esimerkiksi käärimällä kukko folioon paistamisen ajaksi.- Anonyymi
Kanan siivistä syntyy erinomainen kanakukko.
Tee se patakukon tapaan ja kypsytä yön yli uunissa eikä luita enää tunne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kanan siivistä syntyy erinomainen kanakukko.
Tee se patakukon tapaan ja kypsytä yön yli uunissa eikä luita enää tunne.Mikset käytä noita roskakala-ahvenia. Niitä saa torilta fileinä, eikä maksa kuin 32 euroa kilo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kanan siivistä syntyy erinomainen kanakukko.
Tee se patakukon tapaan ja kypsytä yön yli uunissa eikä luita enää tunne.Ei kannattaisi tuollaista kirjoittaa. Eivät kyllä kanan siipien luut pehmene vaikka vuoden pitäisit uunissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kannattaisi tuollaista kirjoittaa. Eivät kyllä kanan siipien luut pehmene vaikka vuoden pitäisit uunissa.
kyllä on kokeiltu ja pehmenee.
- Anonyymi
Tee ihan lanttukukko. Lantun kanssa voi laittaa vaikka perunaa, porkkanaa yms. oama maun mukaan. Läskiä tietysti ja mausteet. On muuten hyvää ilman kalan etovaa aromia.
- Anonyymi
Lanttukukkoon ei kuulu peruna. Perunakukossa on perunaa. Suolan lisäksi kukkoon ei kuulu muut mausteet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976