Tie totuuteen

Anonyymi

Mitä tällä palstalla esitettyjä väitteitä pidät mielestäsi propagandana eli vääränä tietona?

6

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Propaganda ei välttämättä ole väärää tietoa, vaan tietoa mitä mikä tahansa taho yrittää levittää saavuttaakseen oman agendansa, eli se voi olla totta tai valetta, joku vaan yrittää pönkittää omaa asemaansa sillä.

    • Anonyymi

      Hyvä esimerkki on väite, että Olli S on älykäs ihminen.

    • Anonyymi

      -Vapaan tahdon kieltäminen : oman vastuun pakoilu.

      -Ihminen on eläin : ihmisen ainutlaatuisuuden kieltäminen.

    • Anonyymi

      Viisaus syntyy virheistä mitä teet, mitä enemmän siis teet tyhmyyksiä, sitä viisaammaksi tulet, näin se on :)

    • Anonyymi

      Filosofia on totuuden etsimistä, jolloin pitää ottaa kaikenlaisia ajatuksia huomiooon :D

    • Anonyymi

      "Propaganda" on kätevä keino diskreditoida ihmisiä ja asioita, joista ei tykkää, tai joista kaveri, tai kaverin kaveri, ja siten itse, ei tykkää. Voimme siis ilkeyttämme syyllistää henkilöä propagandan viljelystä, jos ko. henkilö levittää sellaista tietoa, josta ei itse pidä tai jonka kokee vääräksi.

      Itse en löydä tältä palstalta mitään propagandaa, vaan mielipiteitä ja näkemyksiä ja niiden perusteella luotua tai hankittua tietoa.

      Jos haluat nähdä ajankohtaista propagandaa, avaa vaikka Ilta-Sanomien tai Iltalehden nettisivut. Aivan käsittämättömällä intensiteetillä syötetään venäjävastaista informaatiota, joka täyttää propagandan tunnusmerkit. Siinä jopa luodaan velvollisuudentuntoa ja vastuuoppia uskoa kaikki kirjoitukset Venäjästä, sekä ajatella ja toimia kollektiivisesti syötetyn informaation mukaisesti. Se on periaatteessa samankaltaista propagandaa kuin Venäjänkin vastaava. Jopa EU:n viestinnästä löytyy propgandaa, jossa velvollistetaan ja ehdollistetaan yksilö kannattamaan jäsenyyttä, puhumaan siitä ns. oikealla tavalla, vaikenemaan kritiikistä, sekä torjumaan jopa vaistomaisesti negatiiviset tiedot ja jopa hyökkäämään sitä vastaan.

      Myös puoleiden viestinnässä löytyy propagandaa, erityisesti vasemmalta laidalta, jonka informaatiossa on jopa valhein demonisoitu ja diskreditoitu kaikenlaiset ajattelut, mielipiteet yms., joilla tuetaan tietyin asentein, kriteerein yms. suomalaisuutta, suomalaista ja kotimaisuutta. Esim. Twitterissä ja omassa Avun blogissaan Uunipoika Timonen on suurelta osalta propagandisti, jolla on kyky kiihottaa lukijakuntaansa ja saada heidät uskomaan viestinsä.

      Propgandaa löytyy kaikkialta, mutta kaikki sitä ei tunnista, ja osa kieltää itsensä hyväksymän informaation olevan propgandaa, vaikka se täyttäisikin tunnusmerkit. Tältä palstalta en ole vastaavaa kokenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      80
      2847
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1666
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      73
      1461
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1395
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1345
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1246
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      158
      1220
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      92
      1122
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      77
      1118
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1107
    Aihe