Asken tuli uusintana Superjahti: siinä kysyttiin: mikä on Suomen pohjoisin järvi. Oikea vastaus muka Pulmankijärvi. Muutaman kerran Nuorgamissa erämaahan lähteneenä ja erämaasta tulleena sanon, ei pidä paikkaansa.Pulmankijärvelle on kylältä matkaa n.8,5km, mutta samasta paikasta lounaasen on kartassa Gahkkojavri, jonne on matkaa vain 1,4km,järvi on tosin pieni, mutta järvi kumminkin.
Suomen pohjoisin järvi ?
4
545
Vastaukset
- Anonyymi
Jonkun määritelmän mukaan järven läpimitta on yli 200 metriä, mahtaako tuo täyttyä? Tosin kartan mukaan Pulmankijärveä pohjoisempana on muutama mainitsemaasi isompikin vesiläntti. Mutta ovatko sitten matalia ja lasketaan kuitenkin lammiksi? Pulmankijärvi entisenä vuononpohjana on kyllä selvästi alueen isoin ja syvin oikea järvi. Lapin matkailusivutkin näyttää mainostavan sitä Suomen pohjoisimpana järvenä.
Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.
- Anonyymi
Borgepeäskä kirjoitti:
Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.
Jos nimi päättyy sanaan "järvi", niin kait sitä voi järvenä pitää.
- Anonyymi
Veikkaan Oulunjärveä. Kaikki muut on lampia tai lammikoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....488652Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3006520- 596432
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995877Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465583Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524904Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284244Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44011- 1513746
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393292