Suomen pohjoisin järvi ?

Asken tuli uusintana Superjahti: siinä kysyttiin: mikä on Suomen pohjoisin järvi. Oikea vastaus muka Pulmankijärvi. Muutaman kerran Nuorgamissa erämaahan lähteneenä ja erämaasta tulleena sanon, ei pidä paikkaansa.Pulmankijärvelle on kylältä matkaa n.8,5km, mutta samasta paikasta lounaasen on kartassa Gahkkojavri, jonne on matkaa vain 1,4km,järvi on tosin pieni, mutta järvi kumminkin.

4

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jonkun määritelmän mukaan järven läpimitta on yli 200 metriä, mahtaako tuo täyttyä? Tosin kartan mukaan Pulmankijärveä pohjoisempana on muutama mainitsemaasi isompikin vesiläntti. Mutta ovatko sitten matalia ja lasketaan kuitenkin lammiksi? Pulmankijärvi entisenä vuononpohjana on kyllä selvästi alueen isoin ja syvin oikea järvi. Lapin matkailusivutkin näyttää mainostavan sitä Suomen pohjoisimpana järvenä.

      • Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.


      • Anonyymi
        Borgepeäskä kirjoitti:

        Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.

        Jos nimi päättyy sanaan "järvi", niin kait sitä voi järvenä pitää.


    • Anonyymi

      Veikkaan Oulunjärveä. Kaikki muut on lampia tai lammikoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe