Asken tuli uusintana Superjahti: siinä kysyttiin: mikä on Suomen pohjoisin järvi. Oikea vastaus muka Pulmankijärvi. Muutaman kerran Nuorgamissa erämaahan lähteneenä ja erämaasta tulleena sanon, ei pidä paikkaansa.Pulmankijärvelle on kylältä matkaa n.8,5km, mutta samasta paikasta lounaasen on kartassa Gahkkojavri, jonne on matkaa vain 1,4km,järvi on tosin pieni, mutta järvi kumminkin.
Suomen pohjoisin järvi ?
4
445
Vastaukset
- Anonyymi
Jonkun määritelmän mukaan järven läpimitta on yli 200 metriä, mahtaako tuo täyttyä? Tosin kartan mukaan Pulmankijärveä pohjoisempana on muutama mainitsemaasi isompikin vesiläntti. Mutta ovatko sitten matalia ja lasketaan kuitenkin lammiksi? Pulmankijärvi entisenä vuononpohjana on kyllä selvästi alueen isoin ja syvin oikea järvi. Lapin matkailusivutkin näyttää mainostavan sitä Suomen pohjoisimpana järvenä.
Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.
- Anonyymi
Borgepeäskä kirjoitti:
Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.
Jos nimi päättyy sanaan "järvi", niin kait sitä voi järvenä pitää.
- Anonyymi
Veikkaan Oulunjärveä. Kaikki muut on lampia tai lammikoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204375Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103204Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403097IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442407Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2301028Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893