Suomen pohjoisin järvi ?

Asken tuli uusintana Superjahti: siinä kysyttiin: mikä on Suomen pohjoisin järvi. Oikea vastaus muka Pulmankijärvi. Muutaman kerran Nuorgamissa erämaahan lähteneenä ja erämaasta tulleena sanon, ei pidä paikkaansa.Pulmankijärvelle on kylältä matkaa n.8,5km, mutta samasta paikasta lounaasen on kartassa Gahkkojavri, jonne on matkaa vain 1,4km,järvi on tosin pieni, mutta järvi kumminkin.

4

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jonkun määritelmän mukaan järven läpimitta on yli 200 metriä, mahtaako tuo täyttyä? Tosin kartan mukaan Pulmankijärveä pohjoisempana on muutama mainitsemaasi isompikin vesiläntti. Mutta ovatko sitten matalia ja lasketaan kuitenkin lammiksi? Pulmankijärvi entisenä vuononpohjana on kyllä selvästi alueen isoin ja syvin oikea järvi. Lapin matkailusivutkin näyttää mainostavan sitä Suomen pohjoisimpana järvenä.

      • Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.


      • Anonyymi
        Borgepeäskä kirjoitti:

        Niinpä. Netissä tarjotaan Suomalaisen järven minimikooksi pinta-ala 4ha; silloin tuo Gahkkorjavri ei käy, mutta Nuorgamista nelisen km itäkaakkoon on Fielmmajavri, pinta-alaa 4,6ha; oiskohan se Suomen pohjoisin järvi.

        Jos nimi päättyy sanaan "järvi", niin kait sitä voi järvenä pitää.


    • Anonyymi

      Veikkaan Oulunjärveä. Kaikki muut on lampia tai lammikoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe