"Saksalainen on yhä pisteittä tämän kauden MM-sarjassa. Hän on ajanut ulos Saudi-Arabiassa ja Monacossa. Jälkimmäisessä hänen autonsa halkesi kahtia. "
https://www.is.fi/formula1/art-2000008876405.html
Minä olen luullut aina että kun joku menee poikki poikittain se katkeaa, pituus suunnassa taas halkeaa. Halkeaminen ei välttämättä tarkoita myöskään kahteen osaan menemistä kuten katkeaminen.
Halkesi vai katkesi
12
184
Vastaukset
- Anonyymi
Meni poikki eli poikkesi. Auto poikkesi radalta siltä seurauksella, että poikkesi.
- Anonyymi
Toimittajat ja selostajat voisi olla tarkempia sanoistaan. Yksi ärsyttävimpiä kun sanoo hylsy hylky-sanan tilalla. Mitä hauskaa tuollaisissa vääntelyissä muka on, antaisin potkut heti jos voisin.
- Anonyymi
Minua ärsyttää teonsanan "venyä" ylenpalttinen viljely urheiluselostuksissa.
Eiköhän jätetä tuo venyminen kuminauhoille.- Anonyymi
Mikä olisi hyvä sana korvaamaan?
- Anonyymi
Jos auto on leveämpi kuin pitkä, niin kyllä tuo halkeaminen on perusteltu termi.
- Anonyymi
Autosta lohkesi takaosa.
- Anonyymi
Auto venyi niin paljon että se ratkaisun hetkillä ratkesi.
- Anonyymi
Auto ratkesi niin, että takamus jäi kauas etumuksesta.
- Anonyymi
Auto venyi ja paukkui kunnes perä irtosi.
- Anonyymi
Kallo halkeaa ja kaula katkeaa. Ei siinä pitäisi olla ihmettelemistä.
- Anonyymi
"Venäjän televisio julkaisi videoita vangituksi uskotuista yhdysvaltalaistaistelijoista"
Tuonkin pitäisi kai olla: Venäjän televisio julkaisi videoita yhdysvaltalaistaistelijoiksi uskotuista vangeista.
Surkuhupaisaa tuo kielitaito I-S:n toimittelijoilla.- Anonyymi
"Surkuhupaisaa tuo kielitaito I-S:n toimittelijoilla."
Sinulla on vaikeuksia luetun ymmärtämisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873