Kuumaa vettä suoraan hanasta kahvipannuun tai teekuppiin. Kätevää ja käytännöllistä ainakin aamukiireessä, mutta harvat tuota mahdollisuutta hyväkseen käyttävät.
Syynä on ehkä pelko kuumavesihanasta tulevan veden huonommasta laadusta.
Useimmiten pelko on kuitenkin aiheeton.
Ainakin suurimpien kunnallisten vesilaitosten vedet on siten käsitelty, etteivät ne liuota itseensä epäpuhtauksia putkistosta.
Kuuma vesijohtovesi sopii ruuanlaittoon
11
125
Vastaukset
- Anonyymi
En ottaisi moista riskiä. Kylmää vettä sen olla pitää.
- Anonyymi
Säästäähän se sähköä jos laittaa kahvinkeittimeen kuumaa vettä, koska se keitin keittää sen veden tai paremminkin höyrystää sen kuitenkin, kunon jo valmiiksi lämmintä se vesi niin ei tarvitse niin paljoa lämmittää sitä vettä.
- Anonyymi
Paitsi ettei säästä, jos kuuma vesi tulee sähköllä lämpenevästi lämminvesivaraajasta.
- Anonyymi
Eikä keittimeen saa laittaa kuumaa vettä tai takuu raukeaa, se on suunnittltu tomimaan kylmällä vedellä. Todennäköisesti tulisi liian nopeasti eikä suodatin ehtisi laskea läpi vaan valuisi pöydälle ja vastus saattaa ylikuumeta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi ettei säästä, jos kuuma vesi tulee sähköllä lämpenevästi lämminvesivaraajasta.
Ei säästä ja se keittimen säiliö pitää myös puhdistaa usein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei säästä ja se keittimen säiliö pitää myös puhdistaa usein.
Minkä takia pitää puhdistaa usein? En ole puhdistanut yli 50 vuoteen.
- Anonyymi
JOS tulee sähkölämmittimestä, mutta jos tulee kaukolämpö-verkoston lämmitettyä vettä?
- Anonyymi
Ei tietysti voi juoda on eri asia peseytyä kuin juoda sisäänsä ja kylmää vettä pitää valuttaa vähän aikaa ennen kuin ottaa lasiin. Niissä on myös klooria ja muuta. Keitetty vesi on turvallisin. Sitä voi keittää ja laittaa kannussa jääkaappiin.Ja pesette ne elukoitten uloste astiat kloriinilla ennen kuin vaihtaa purut hiekat.Vessan puuttuu kloriinia tai WC puhdistajaa kerran viikossa. Älkää olko sikoja🎃🐷
- Anonyymi
Ei sovi meidän verorahoilla sitten hoidetaan näitä itse aiheutettuja.
- Anonyymi
Jumalauta uuno.
- Anonyymi
Aloitus on kopioitu Helsingin Sanomien "50 vuotta sitten" -palstalta,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729