Huh huh yli 30 euroa oli prismassa.
No minä myyn 18-20 euroa kilo. Kalastan paljon ja kaikki menee kaupaksi mitä saan. Fileeraan ruodottomaksi ja perattunakin kokonaisena saa. Hyvä bisnes työttömälle koska ahventa saa helposti. Nyt alkaa paras ahven sesonki ja sitä pitäisi tulla merestä paljon. Jos saan 10 kg per aamupäivä eli noin 200 kg kuukaudessa niin tienaan aika hyvin. On siinä toki homaa mutta työttömänä on aikaa.
Ahven fileen hinta
12
5231
Vastaukset
- Anonyymi
Jokainen ostaisi Helsinki ,jos joku myisi merta on mielin määrin ja meren rantaa itäHelsinki. Eipä niden ranoilla kukan tulut myymän saalitaan.Itsellä vaan onki ja sitä viellä en käyttänyt.Eikä napannut oikein onkeen ahven.Kun rannalla yritin heitä simaa .Väärä paikka ja sen alueen miksä sanotaan ruoppaus.Vie se järvestäkin muikut,jos paljon rupataan.Moneksi vuodeksikin.
- Anonyymi
Sisävesissä lähes kaikki kalstajat tukijulleja sivutöinään. Tietäähän sen etteivät halvalla myy kun tottuneet isoille tuloille jättitukiaisilla.
- Anonyymi
Itse ostan tuore ahvenfileet suoraan eläkeläisiltä, vapaaajan kalastajilta, ja ns.urheilukalastajilta.. Opiskelijat ahkeria ahvenen pyytäjiä. Maksan kilolta 18 euroa.
Ovat ruodottomia ja tuoreita. Jotkut toimittavat kotiin saakka. Näin meillä ..
Paikka Pohjois savo ja Savo Karjalan alue..- Anonyymi
Fileenä vai, vaikea uskoa että opiskelijat ainakaan alkaisi sellaiseen työhön.
- Anonyymi
Jos väliin sotkee firman tai kaupan niin hinta nousee aivan liian kalliiksi, tai jos kalastajalla se on ainoa tulonlähde.
Jokainen saa järkevällä hinnalla ahventa ja kalastaja sopivasti.
Siksi kalat ostetaan suoraan toiselta yksityiseltä. Kuten polttopuutkin- Anonyymi
Suurin osa kalastajista rikkaita tukijulleja, siksi niillä ei ole tarvetta myydä halvella. Taitaa olla vain merellä jokunen pääammatiltaan kalastaja ja ainakin silakka edelleen halpaa. Ennen saikin halvalla kun maajussitkin kiersivät myymässä talosta taloon, mutta ei nykyään tukijullit ole pikkurahan tarpeessa, korkeintaan tutuille myyvät halvalla.
- Anonyymi
Olen kalastanut noin 5v eläkeläisenä. Myyn suomustetun peratun ahvenen , ja ahven fileen niin yksityisille kuin tutuille kokeille kohtuudella. Perattu ahven 15euroa kg.
Fileenä 18euroa kg. Kuhafileenä 20euroa. Haukifile 12euroa. Kaikki menee samana
päivänä kun on pyydetty. Siika kokonainen,perattu sopimuksen mukaan..- Anonyymi
Paljon hankit kuukaudessa?
- Anonyymi
Varmasti noilla hinnoilla..
- Anonyymi
Tuo kuulostaa järkevältä , jokainen hyötyy.
- Anonyymi
Ei kuulosta järkevältä. Ensin tukijulleile maksetaan miljardien tukiaiset ja sitten rahastavat tuotteilla maailman kalleimmat hinnat.
- Anonyymi
Äsk.yhtä kuin Lapin mies..ja on paljon ostajia.Ny puhistamatta n.30kg.Ja varma.ruototakuu/ei oo.Mis,tään kommentin kysyjä,?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324561Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152548Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252405Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su532278- 321767
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321591Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731486- 661284
- 821241
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?421161