https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008910209.html
"Verhoissa tumma väritys torjuu valoa parhaiten.
Sen lisäksi, että estää lämmön pääsyn huoneistoon, sitä ei kannata tuottaa itse."
Tuo on kyllä sellainen neuvo, jolla saadaan lisää lämpöä. Tummat värit keräävät ja kuumenevat auringon paisteessa.
Olisi käytettävä heijastavaa materiaalia, kuten alumiinifoliota, joka heijastaa auringon säteilyt takaisin..
"Asunnon ikkunoita ja ovia ei kannata avata silloin, kun ulkona on huoneilmaa kuumempaa. Siksi tuulettaminen kannattaa jättää iltaan, kun lämpötila on ehtinyt laskea.
– Ihmiset eivät tahdo tätä neuvoa noudattaa, vaan availevat ikkunoita heti lämpötilan noustessa. Nyt ollaan niin korkeissa lämpöasteissa, että vaikka ikkunoiden avaaminen päivällä tuntuisi helpottavan, niin todennäköisesti sillä vain nostetaan asunnon lämpötilaa, Vakkilainen sanoo."
Naapurimme iäkäs pariskunta avaa ulko-oven auki päivän kuumimpaan aikaan ja vielä auringon puolelta.
Lämpömittari näyttää 31 astetta varjossa ja naapurilla on ulko-ovi auki.
Illalla klo 20 jälkeen on ovi sitten kiinni, kun lämpötila alkaa viilentyä.
Avaan ulko-oven illalla, kun ulkolämpötila on sisälämpötilaa alempi ja laitan tuulettimen ovensuulle puhaltamaan viileää ilmaa sisään.
Kokeilin toisinpäin, mutta ei ole niin tehokas tapa.
Tuuletin on iso, jolloin ilmaa myös tulee paljon.
Ikkunat myös avaan ja ilmanvaihto suurelle.
Jos naapurin kanssa tulisi puheeksi asunnon lämpötila ja kysyisi, että paljoko teillä on asunnon lämpötila, kun heillä on 30, eikä laske, vaikka yrittää tuulettaa ja itse toteaisi, että lämpötila on 25 ja naapuri ihmettelisi, että miten teillä on viileämpää.
Siihen voisi todeta, että päivällä on ovet, ikkunat ja ilmanvaihto kiinni ja illalla vasta ovi, ikkunat auki ja tuuletus päälle.
"– Helteisillä säillä kannattaisi suosia etelä-eurooppalaista vuorokausirytmiä eli nukkua aamuisin hiukan pidempään ja valvoa taas illalla myöhempään, Vakkilainen ohjaa."
Juu, kaupat voisivat olla myöhään yöhön auki, jolloin olisi viileämpää mennä kauppaan pyörällä..
Eilen pyöräilin klo 22 jälkeen, niin ei ollut yhtään kuuma, vaan oikein sopiva lämpötila pyöräillä, kun oli 22 astetta lämmintä, eikä aurinko porottanut kuumasti, kuten päivällä.
Asunnon jäähdytys helteellä
Anonyymi
0
204
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 53733
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119662- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 48477
- 55455
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450