Miten voisin selvittää älykkyysosamääräni jollain nettitestillä ku ne kaikki on nii vaikeita niiku niissä on jotai kuvioita mistä en tajua paskaakaan ja ne kestää yli 20min.
Oisko kellään linkata sellasta helppoa testiä mikä ei kestä kauaa tehä.
Haluaisin löytää älykkyyosamääräni
5
274
Vastaukset
- Anonyymi
Älykkyystestit usein mittaavat pelkästään loogista ajattelukykyä, ei älykkyyttä, ja lähes aina erilaisilla kuvioilla. Jos et tajua kuviotestejä niin ehkä sinulla sitten on huono looginen ajattelukyky?
Tiedän yhden kirjan jossa kerrotaan tarkemmin miten nuo kuviotestit toimii ja mistä voi olla apua: "Menestyksen avain kaikkiin älykkyystesteihin" vuodelta 1994. Voi ehkä löytyä kirjastoista ja voi olla vastaavia uudempiakin kirjoja olemassa.
Jos ilmaisen testin haluat niin suosittelen kyllä Mensan nettitestiä, mutta tuokin on kuviotesti ja aikaa 25 minuuttia (ja kuten tuolla lukee niin siitä virallisesta testistä saa tarkemman tuloksen): https://www.mensa.fi/wordpress/?page_id=27 - Anonyymi
Älykkyysosamääräsi on jo selvillä.
- Anonyymi
Älykkyys ja keskittymiskyky eivät ole sama asia. Elämä potkii silloin, kun keskittymiskyvyn rajaamassa ajassa ei älykkyys riitä ratkaisemaan niitä ongelmia mitkä on pakko ratkaista. Älykkyyden voi usein korvata pidemmällä työnteolla, mutta keskittymiskyvyn puuttuessa se ei onnistu. Siksi ADHD ja vastaavat ovat niin ikäviä vaivoja.
Älykkyystestit varsin usein mittaavat älykkyyttä olettaen, että keskittymiskyvyn puuttuminen ei keskeytä tehtävien ratkaisemista. Ajallisesti riittävän lyhyiksi rajoitetut tehtävät toki toimivat tässäkin, kunhan niitä ei yritä tehdä kaikkia kerrallaan eli pitää yksittäisten tehtävien välissä aina tauon.
- Anonyymi
pisa testi 🤣miksi virossa on eri suunta, kun suomessa .
Siis jos kehitysvammaisia otetaan maahan niin kyllä se näkyy koulutuloksissa !!! - Anonyymi
Mensalla ilmaisia netitestejä; kuvioita tosin vain, siis testaa kuviologiikaa.
Ruotsilla on nopea testi, olisko 10 min., ja Romanialla hidas, joka antaa 2 min joka kuvioon. Noi taitaa näyttää vain johonkin 125 asti. Sit on Suomen, Norjan (en tiedä onko sama kuin Suomen tällä hetkellä), Tanskan.
Jos saa päälle 130 (mensalaiset kalibroi sen niin, olisko Norjan testissä), voi yrittää Mensaan (ei kovin vakava testi, ja ei saa tietää äo:ta, vain sen, pääseekö Mensaan vai ei, eli sillä testillä ei ole kuin pivot-tarkkuus top 2%:ssa, joka usein koorreloi äo:n kanssa), ja jos saa alle, niin siitä lukemasta alennettava 10 pistettä (ilmoittajien keskiarvo 120-130 eli top 5% ei täsmää), jota pidän tarkkana niin matemaattisesti kuin omalta arvioltani.
WAIS-IV on enemmänkin sellainen testi, joka on kattavampi, muttei ole ilmaisversiona, jollaisia tosin on osin, muttei kalibroituja, ja vaikeampia tai hitaammin selvitettäviä kuin noin Mensan testit.
Vaikka tekisi psykologilla testejä, niin niidenkin tulokset eroaa toisistaan melkoisestikin, ja Mensan hyväksymissä testeissä on samaten isojakin eroja mitä joku niistä saa äo:ksi. Wikipedian sivulla on joku taulukkko, jossa testattu kolemlla testilla muistaakseni, joissa olis usein isojakin eroja, ja se on miten asia on kaikissa testeissä, vaikka moni ilmaisista nettitesteistä saakin yleensä sen noin 125, jos ei jokuen pojoin päälle, sen ollen keskinkertainen tulos, ja vastaa noin 115:ta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988