jälleet helle ennustukset menivät

Anonyymi

kuten useampana aikaisena kesänä kun helleputki ei oo päällä on viakea edeleeen ennustaa lämpimät kelit, aina käy niin että monta astetta onkin kylmempää samoin alkuviikon helteet - pettivät taas ennustukset tänään 22-23 ennustava alkuviikkoon

9

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johan tuossa oli hellettä melkein kaksi viikkoa putkeen. Mulle ihan riittävästi.

    • Anonyymi

      Miksi niitä helteitä pitäisi olla?

      • Anonyymi

        Miksikö, "ilmastokriisi" edellyttää sitä ja jos niitä helteitä ei ala pian tuleen, niin ilmastosekoilijoilla olisi pian selityksien selitysten ja niiden tulkintojen paikka. Musta Surma tuli joskus 1345 Eurooppaan ja akateemikot pähkäilivät horoskoopeista taudin syitä ja täsmälleen sama on nyt taas meneillään maailmalla, tietokone ennusteet ennustaa vain sen mitä niiden ohjelmistojen kehittäjät haluavat niiden povaavan. Ilmasto kuumenee ja meren pinta nousee ja loiskuu pian Arkadiamäen porstuassa, kaikki jäätiköt sulavat, Golfvirta pysähtyy, maailmanloppua pukkaa jos ei ilmastotoimiin radikaalisti aleta. "Tieteen" nimissä on ihmiset tehneet paljon typeryyksiä ja tekee vastakin kun tunteet syrjäyttävät järjen kuten "elokapina", poliittiset rahavirrat sanelevat mikä tieteen ala saa tutkimuksiinsa tarvittavat resurssit ja mikä ei.


    • Anonyymi

      Helsingissä on ennusteiden mukaan pitänyt sataa ja ukkostaa usein tänä kesänä. Kertaakaan ei ole toteutunut. Tänään myös pitänyt ukkostaa koko päivä. Nyt tajusivat paikallissään ennustajilla ja korjasivat ennusteen.

    • Anonyymi

      Helteet tältä kesältä ohi jos niitä ylipäätänsä oli edes.

    • Anonyymi

      Miksi et korjannut noita kirjoitusvirheitä?

    • Anonyymi

      Juuh, piti olla kylmä kesä, mutta tulikin parin viikon kärvennyshelteet. Ne jostain syystä tupsahti Keski-Euroopasta tänne. Miten käy taas, kun eikös K-Euroopassa ole taas kärvennys käynnissä, pomppaako taas vastoin odotuksia tänne, vaikka ainakin 10pvän ennuste lupaa seesteistä, sopuisaa lämpöä, paitsi pari päivää alta 20°C.

    • Anonyymi

      Saisi kyllä helteet pysyä poissa, ei niitä oikeasti kukaan kaipaa. Lämmin kesäsää on eri asia, kuin kärventävä pätsi.

    • Anonyymi

      Kolmenpäivän helteet tulossa sitten paluu normaaliin kylmyyteen ja sateisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2639
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe