Hyttynen pisti päähän, eli sain päähän piston, mutten päähänpistoa mistään.
Vaan onko termi rantautunut suomeen jostain muusta kielestä? Joku "oivallus" lienee toinen sana kuvaamaan samaa asiaa. Päähänpistolla on kenties negatiivisempi varaus.
Päähänpisto
4
188
Vastaukset
Saattaa sanonta olla hyvin vanha suomessa yleinen käännösvirhe germaanisissa kielissä olevasta idiomista jonkin idean päähän kiinnittymisestä tai juuttumisesta.
"Stuck i huvudet."- Anonyymi
A bee in a bonnet
- Anonyymi
Taitaa olla miekkailutermi tuo päähänpisto. Käyttö on sittemmin laajentunut vertauskuvalliseksi.
Miekkailuahan harrastettiin aikoinaan paljonkin niin kartanoissa kuin sotatantereillakin. Kuka sai osuman sydämeen, kuka mihinkin.
”Meidän Carl-Gustaf sai päähänpiston ja siellä se nyt kävelee suomalaispiian kanssa käsi kädessä!” - Anonyymi
Minusta tuo on aika osuva termi, saa idean vaikka jostain mitä näkee ja toteuttaa sen enempää miettimättä, yleensä olisi kannattanut miettiä.
Aivoissa voi olla jopa fyysisiä tuntemuksia kun on voimakas elämys, idea tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Auringonpistos voi olla kivuliaskin, varsinkin jos ajaa kolarin autolla sen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172393
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164732Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684