Kaasugrilli- laavakivet - keraamiset?

Meillä on vanha kaasugrilli, jossa oli alun perin laavakivet. Viime kesänä laavakivistä lähti joka kerta semmoinen katku, että ei enää niillä kivillä.

Onko kokemuksia nyt myytävistä keraamisista kivistä? Miten ne suhtautuu tippuvaan rasvaan? Imevätkö nekin?
417646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osta semmoinen parila minkä saa ritilän päälle. Ei rasva tipu (voi kaataa pois) eikä kärytä!
Siinä on kiva myös muurinpohjalettuja tehdä.
Makkara meillä grillataan ilman parilaa.

Äänestä

Keität niistä rasvat pois niin ne on kuin uudet.
"Uudet"!? Kai nekin on parimiljoonaa vuotta sitten
muodostuneet luontoäidin käsissä. :-)

Äänestä
  • Itse heitin alkutekijäisiin ne laavakivet sinne yhteen kuuluisaan paikkaan.Seuraavaksi panostin kaasugrillini kiukaan keraamien kivien vaihdossa ylijääneillä keraameilla kivillä vähän samaan tyyliin kuten kiuaskin täytetään, - käytän Kerkes merkkisiä keraamikiviä, jotka ovat markkinoiden ehdottomasti parhaita keraameja.Homma toimii mainiosti, ei ongelmia rasvojen kanssa, kunhan malttaa odottaa grillin kuumenemisen kunnolla, kannattaa muuten kaasugrilli kuumentaa kunnolla, jotta keraamit ehtii varastoida lämpöenergiaa itseensä, kuten kiuas konsanaan. Pienen opettelun jälkeen on tarjolla makoisia grilliherkkuja. Ensin kunnon kuuma,että saadaan väri ja sitten liekki pienelleen ja hauduttelua keraamiin varastoituneessa lämmössä. Ei ku syömään ja nauttimaan.

    Äänestä

  • mestari kirjoitti:

    Itse heitin alkutekijäisiin ne laavakivet sinne yhteen kuuluisaan paikkaan.Seuraavaksi panostin kaasugrillini kiukaan keraamien kivien vaihdossa ylijääneillä keraameilla kivillä vähän samaan tyyliin kuten kiuaskin täytetään, - käytän Kerkes merkkisiä keraamikiviä, jotka ovat markkinoiden ehdottomasti parhaita keraameja.Homma toimii mainiosti, ei ongelmia rasvojen kanssa, kunhan malttaa odottaa grillin kuumenemisen kunnolla, kannattaa muuten kaasugrilli kuumentaa kunnolla, jotta keraamit ehtii varastoida lämpöenergiaa itseensä, kuten kiuas konsanaan. Pienen opettelun jälkeen on tarjolla makoisia grilliherkkuja. Ensin kunnon kuuma,että saadaan väri ja sitten liekki pienelleen ja hauduttelua keraamiin varastoituneessa lämmössä. Ei ku syömään ja nauttimaan.

    Moro!Kysyisin Mestarilta minkälaisia Kerkes kiviä olet grilliisi laittanut? Litteitä vai pieniä pyöreitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


osku kirjoitti:

Meillä on vanha kaasugrilli, jossa oli alun perin laavakivet. Viime kesänä laavakivistä lähti joka kerta semmoinen katku, että ei enää niillä kivillä.

Onko kokemuksia nyt myytävistä keraamisista kivistä? Miten ne suhtautuu tippuvaan rasvaan? Imevätkö nekin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu