Miten sää tasapainoon

Anonyymi

Näyttää nykyään olevan joko oikein helteistä, tai kylmää. Kumma, ettei löydy taspainoa, että olisi sopivaa, valtaosalle väestöstä.
Yksi kummallisuus on se, että usein ennustetaan (ja usein se toteutuukin, kuten jo tänä kesänäkin on käynyt) että "Suomeen virtaa etelästä erittäin kosteaa ja lämmintä ilmaa".
Miksi sen pitää useimmiten olla niin kosteaa? Se kosteus on siinä pahinta. Saa tuntumaan olon hyvin tukalalta. Olo kuin turkkilaisessa saunassa.
Mutta kun etelässä on niin paljon rutikuivia aavikoitakin. Luulisi sieltä joskus puhaltavan kuivaakin ilmaa. Mutta kun ei. En ole koskaan kuullut sääprofeettojen sanovan: "etelästä virtaa Suomeen erittäin kuivaa ja lämmintä ilmaa".
Sen kun joskuskaan kuulisi ja siihen päästäisiin.

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa tuulee varsinkin etelän ja lännen väliltä, joten tänne kulkeutuu Itämeren ja Atlantin kosteaa ilmaa. Ilmankosteuden ja sateiden ennakoidaan jatkossa vain lisääntyvän, eli helpotusta ei ole luvassa.

      • Anonyymi

        Voi hitsi, hitsien hitsi. Ihmiset karsii ja rakennukset kärsii.
        Kohta varmaan lisääntyy ilmalämpöpumppujen myynti niiden sisältämän ilman kuivausominaisuuden johdosta.


    • Anonyymi

      Ongelmana sään suhteen ovat kelikitisijät.

      Jos on kuuma niin henkilöt A ja B kitisevät siitä että on kuuma.
      Jos on kylmä niin henkilöt B ja C kitisevät siitä että on kylmä.

      A kitisee kun on kuuma,
      C kitisee kun on kylmä ja
      B kitisee joka tapauksessa.

      Löytyy ihmisiä joille ei mikään kelpaa.

      • Anonyymi

        "Ongelmana sään suhteen ovat kelikitisijät"
        Ongelmana palstakeskustelun suhteen ovat palstakitisijät.

        "Löytyy ihmisiä joille ei mikään kelpaa"
        Niin, ei sitten mikään keskustelu tai mielipide palstoilla näytä kelpaavan 😁


      • Anonyymi

        "Ongelmana sään suhteen on kelikitisijät" Miten se sään suhteen mikään ongelma on ? Sää on se mikä on, ei siihen kitinä mitään vaikuta.


    • Anonyymi

      Yleensä ilmavirtaukset kiertyvät Atlantilta Eurooppaan, vaikka muuttuvatkin etelätuuleksi. Jos nyt sattuisikin Suomeen tuulemaan aavikoilta asti, mikä ei todellakaan ole normaalia, olisi välissä Välimeri ja Itämeri, josta kuuma ilma keräisi itseensä kosteutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      59
      5581
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      201
      3658
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2448
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1288
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1088
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      89
      1061
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1042
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe