Voiko ”perus” suomalainen käyttää lapinvyötä vai onko se jokin saamenpukuun/kulttuuriin kuuluva asuste?
Lapinvyön käyttö
4
3700
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään laki ei kiellä käyttämästä jonkun kulttuurin tai kansan suosimia asusteita, kunhan ei tuolla käyttämisellään syyllisty kansanryhmää vastaan kiihottamiseen tai riko uskonnonvapauslakia.
Julkisuutta hakevia mielensäpahoittajia aina löytyy mutta niihin ei tarvitse kiinnittää huomiota. - Anonyymi
Ei voi mutta perusruotsalainen voi.
- Anonyymi
Varsinainen lapinvyö on lappalaista, eli suomalaista, alkuperää. Saamelaisten asuissakin toki on vyö, mutta sitä ei kutsuta lapinvyöksi.
Jonkun alkuperäiskansan kulttuuriin viittavien asusteiden käyttö ei ylipäätään ole ”kulttuurista omimista”, josta somessa on kovin kiihkeästi keskusteltu.
Ongelma syntyy jos yrität esimerkiksi tehdä rahaa alkuperäiskansan kustannuksella, vaikkapa myymällä ”lapinvöitä”, jotka olet tilannut Wishistä, sen sijaan että hankkisit aitoja lapinvöitä, tai jos pyrit perinteiseen länkkärielokuvatyyliin esittämään alkuperäiskansat vähä-älyisinä raakalaisina, ja näin edistät heihin kohdistuvaa rasismia.
Jos teet Googlesta löytämäsi afrikkalaistyylisen kampauksen juhliin, käytät matkamuistoksi ostamaasi japanilaista kimonoa aamutakkina tai Australianlomastasi innostuneena kokkaat kavereillesi ruokaa aboriginaalien reseptillä, et syyllisty kulttuuriseen omimiseen.- Anonyymi
Kulttuurillinen omiminen on liian usein mielensäpahoittamis - ilmiö. Jos joku kaupallistaa oman tekeleensä tai kiinasta ostamansa krääsän mukamas alkuperäiskansan tuotteena niin siihen toki pitää puuttua jo valheellisen mainonnankin vuoksi. Mutta pppeteliuksen anteeksipyyntelyt ja nöyristelyt vuosikymmenien takaisten naima-aslak - sketsien vuoksi oli kyllä varsin myötähäpeän tunteita herättävää puuhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179