Millaista elämä olisi?
Jos olis vain yks oikea
23
73
Vastaukset
Turhauttavaa ja vajaata.
- Anonyymi
Tota pitää kysyä kultahääpäiväpareilta?
Mahtavaa
- Anonyymi
Tylsä.
- Anonyymi
monilta pettymyksiltä voisi välttyä
Yksi riittää, kun sen yhden oikean sitten vaan myös löytäisi. Ei haittaisi yhtään, että olis löytänyt yhden oikean, eikä olis ikinä ketään muita hänen lisäksi.
- Anonyymi
Näin pitkälle luin ennen kuin tajusin että kyse on yhdestä oikeasta Ihmisestä. Aloitus kirvoitti ajattelemaan että kaikissa ratkaisuissa olisi vain yksi oikea mielipide. Miten silloin kaikki sujuisi. Täydellistä ja harmonista. Jokainen pikkasenkin orastava ongelma ratkaistaisiin yhdessä vain sen ongelman poistamiseksi, ei olisi poliittisia eikä taloudellisia päätöksiä, vain Oikea.
Tiedän pareja jotka ovat olleet aina vain toistensa kanssa, ehkä jotain lyhyitä suutelusuhteita lukuun ottamatta, joskus nuoruudessa. Olen läheltä seurannutkin. Heillä on käynyt onni, näkee että synkkaa. Heillä on aivot, jolla käsitellä asiaa niin että löytävät kahden keskisestä suhteesta aina uuden kipinän, kun ympärillä oleva muuttuu. Lapset ovat pieniä, kasvavat - jää omaa aikaa, tulee työttömyyttä tai sairautta, hullaantuu työkaveriin, saa 30n ja 40n kriisin. Aina keskittyvät siihen että hoidetaan yhdessä ja vahvistutaan.
Itse en ole siihen pystynyt tai se toinen ei ole, mutta jätän nyt toisen syyttelemisen ja keskityn vastaukseen omalta kannaltani. Ne aivot eivät yltäneet. Nyt kun jo osaisin, ei ketään löydy. Aina käy niin että jompi kumpi ihastuu mutta molemmat ei. - Anonyymi
Mietippä. Vain yksi oikea ja asuisi toisella puolella maailmaa. Kumpikaan ei tietäisi toisistaan.
Tyytyisitkö kohtuullisen hyvään vai luottaisitko kohtaloon?Niin tai jos elämä tuokin eteemme ihmisiä, joista joku on se oikea ja katsoo älytäänkö me se valita? Vai valitaanko me vaan jatkuvasti niitä vääriä, elämän palikkatesti?
PALSTANVALTAAJA kirjoitti:
Niin tai jos elämä tuokin eteemme ihmisiä, joista joku on se oikea ja katsoo älytäänkö me se valita? Vai valitaanko me vaan jatkuvasti niitä vääriä, elämän palikkatesti?
Tai mietippä, jos se oikea oliskin eri sukupuolta, kun olet aina olettanut olevan? Kääk, voi olla järkytys esim. ihmiselle joka ei hyväksyisi asiaa.
- Anonyymi
Jos olisi monta oikeaa kuin jostain marvel-sarjakuvistaqkin ainakin 45 oikeaa itselle?
- Anonyymi
Elämä olisi helppoa.
- Anonyymi
Rakastuttiin silmittömästi, kaksi työkaveria. Ylväästi hoidettiin omat perheemme ja kieltäydyttiin sivusuhteesta. Oli hurskas olo, ei yhtään lankeemusta.
Molempien avioliitot myöhemmin kariutuivat. Joskus mietin, olisiko kannattanut silloin antaa palaa. Olisiko hän ollut se oikea. Niin suurta rakastumista en ole kokenut koskaan muulloin. Kesti pari vuotta ja haihtui kun muusta syystä tuli muutto muualle. - Anonyymi
Entä jos vahingossa pippeli puljahaa boxien raqost, sillointää kohentaa cvähän housuja...
- Anonyymi
hyväkin sanonta voisi olla aika outo olet, kuulut ongologian laitoselle,
Minulla oli Xobir-uni... ja jooh oli joku kohyaud jooa ohjaajas joku ohjaaja sitten danoi näytteli-tytölle, ei ytänne taakse oksenneta vaan tuonne kameroifden eteen... - Anonyymi
Moniavioisessa kulttuurissa pitää löytää monta oikeaa naista. Se vasta vaikeeta on.
- Anonyymi
Hyvää se ainakin joitakin ollut. Nykyään ei varmaan voida ymmärtää että on olemassa ihmisiä jotka ovat olleet saman ihmisen kanssa koko ajan.
Elämä olisi yksinäistä. Onko meitä kohta 8 miljardia ihmistä tällä planeetalla. Ja siitä pitäisi löytää se oikea, se ainoa oikea.
Sen seurauksena ihminen kuolisi sukupuuttoon ja lisääntyminen tapahtuisi koeputkilla. Perheitä ei olisi joten iso kasa työttömyyttä tulisi sen seurauksena, se taas johtaisi sosioekonomisen järjestelmän romahtamiseen, mikä eskaloituisi koko taluoden romahtamiseen, valtioiden velkaantumiseen.
Ihmisten biomassan vähentyminen pelastaisi maapallon ekokatastrofeilta, mutta ihmiskauppa lisääntyisi. Ihmisoikeudet saisi vetää pöntöstä alas ja orjia alettaisiin taas pitää. Koska työvoimaa ei juuri olisi, pitäisi automaatiota kehittää voimakkaasti ja niille kehittää tekoäly, joka pärjäisi vaativista tehtävistä kuin ihminen.
Ja siten ihminen on tehnyt omasta olemassaolostaan turhan.
Tälläinen skenaario tuli mieleeni..- Anonyymi
Meinasin vastata että yksinäistä. Sitten aloin miettiä mitä siitä seuraisi kun kaikki etsisivät sitä ainoaa oikeaa elämänsä 30-40 ensimmäistä vuotta, jonka jälkeen kyynistyisivät.
Sitten luin pirpanan vastauksen ja totesin ettei minun tarvitsekaan vastata :)
-keinovaginamies- Anonyymi kirjoitti:
Meinasin vastata että yksinäistä. Sitten aloin miettiä mitä siitä seuraisi kun kaikki etsisivät sitä ainoaa oikeaa elämänsä 30-40 ensimmäistä vuotta, jonka jälkeen kyynistyisivät.
Sitten luin pirpanan vastauksen ja totesin ettei minun tarvitsekaan vastata :)
-keinovaginamies-No heh..
Jotakuinkin samansuuntainen on siis sinunkin näkemyksesi vissiin. Lähes kaikki sitä oikeaa odottavat, saavat odottaa ajasta tappiin saakka. Mitä kauemmin odottaa, sitä vaativammaksi muuttuu. Ja mitä vaativampi, sitä kauemmin saa odottaa. Ikuinen dilemma.
Hölmön hommaa. Noin niin kuin mielipiteenäni. Sitä unelmien rinssiä/ rinsessaa ei ole kuin haavekuvissa.
- Anonyymi
Niin ei vaan ole, onneksi.
Elämä olisi kuin venäläistä rulettia. Todennäköisyydet sille, että se ainoa oikea osuu joskus kohdalle, olisivat pienemmät kuin Sinkut-palstan valitseminen vuoden intellektuelliksi think tankiksi.
- Anonyymi
Sekoilu ja seikkailu jäisi monelta pois, ja joiltakin ainakin huomattavasti vähemmälle. Olemme yksilöitä. Osalla riippuu luonteestakin, osalla lisäksi ikä vaikuttaa. Arvot. Eletty elämä ja kaikki ihmiskokemukset vaikuttavat. Vaan harvemmille on pysyvämpi onni suotu. Olkaa kiitollisia siitä jos kohtaatte ja pitäkää kiinni jos saatte omaksenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253805Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42230- 1101632
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241289Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99870Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77797- 86741