En tosiaankaan halunnut kirjoittaa tätä viestiä .mutta selittämätön voima pakotti.
monissa kielissä samoja sanoja käytetään kuvaamaan samoja asioita vaikka kielet olisivat olleet maantieteellisesti ja ajallisesti erossa toisistaan.. sunday, monday.
- periydymme kaikki 70 000 vuotta sitten Afrikassa sijaitsevasta populaatiosta. onko nykykielissä jälkiä tästä ajasta?
-vaikuttaako ihmisen fysiologia siihen että käytämme samanlaisia sanoja ympäri maailman?
-onko matematiikalla geometrialla ja kielellä jokin yhteys? Pyhä geometria..
-jos elämme simulaatiossa tai matrixissa toki sekin voisi vaikuttaa siihen että käytämme kieltä samalla tavalla. siten miten simulaatio on ohjelmoitu..
- baabelin tornista myytti, jossa juurikieli sekoitettiin eri kieliksi. myytti maailmanlaajuisesta supersivilisaatiosta eli atlantiksesta. oliko sen kieli juurikieli.
heräsikö ajatuksia?
--
heisielu
Yksi juurikieli.
6
278
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiskielen historia on paljon pitempi kuin mainitsemasi 70 000 vuotta. Todennäköisesti ihmiset ja heidän edeltäjät ovat viestinneet alkeellisilla kielillä usean miljoonan vuoden ajanjakson. Saman ajan nämä alkeelliset kielet ovat saaneet vaikutteita toisilta ryhmiltä, erityneet, yhdistyneet toisiin kieliin.
Eli yhteistä alkukieltä ei kertakaikkiaan ole , olemme kieliltämme samamanlaista sekahedelmäsoppaa kuin ollaan geneettisestikin. - Anonyymi
eng. google: kaikki kielet eivät perustu samaan juuri kieleen mutta suuri osa tekee niin. 3 miljardin puhuma kieli perustuu yhteen juurikieleen ,jota puhuttu tuhansia vuosia: Proto-Indo-European
mutta tästä huolimatta mainitaan hypoteettinen juurikieli: Proto-Sapiens
tylsää kopioida googlesta...
..
heisielu "periydymme kaikki 70 000 vuotta sitten Afrikassa sijaitsevasta populaatiosta. onko nykykielissä jälkiä tästä ajasta?"
Kyllä sen täytyy olla palavereissa istuminen kun periytyy tuolta ajalta eli sana palaveri.- Anonyymi
Kun esi-ihminen mutusteli Afrikassa puunjuuria, niin suusta kuului: narsks… narsks… mammammammammammam…mummummummummum… Tästä periytyy sana mamma.
- Anonyymi
Seuraava sana jäsentyi, kun esijuuri näki ilmassa hyttysen esilinnun, joka huusi "skiieee, skiieee..." . Tästä tuli scientia ja heureka, jotka yhdessä selvittivät kaiken, ja sitten ratsastivat auringonlaskuun.
- Anonyymi
Englanti on ainoa oikea kieli. Tästä voidaan johtaa maailmanhallinto ja kaiken elämän lopullinen kuolema.
Hävikkiä ei näissä muunnoksissa tapahdu lainkaan. 0=0.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499921Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126695Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736015Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405901Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464114Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633026Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?392326- 611345
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191146Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48995