https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008971002.html
Suomen globaali lämpötila voi painua jopa alle 10 asteen.
Mitenkäs alarmistihihhulit tuon selitätte.
Suomen globaali lämpötila voi painua jopa alle 10 asteen.
Mitenkäs alarmistihihhulit tuon selitätte.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Taidat olla taas väärällä palstalla kerjäämässä huomiota.
Täällä käsitellään ilmastoa, ei hetkellistä säätä. Kuten hyvin tiedät ilmasto on 30 vuoden keskiarvo säätilastoista, missä keskiarvossa yksittäisen viikon tai vuodenkaan kylmyys tai kesän käristyskupoli ei näy juuri ollenkaan.
Sääpalstan löydät tuosta alempaa:
https://keskustelu.suomi24.fi/tiede-ja-teknologia/tiede/saa
Mitä tarkoittaa Suomen globaali lämpötila?
Varmaan sillä oli tarkoitus ärsyttää ihmisiä riitelemään palstan aiheeseen liittymättömästä asiasta. Linkin takaa löytyvässä uutisessa kun sellaista termiä ei käytetty. Siellä puhuttiin vain ajankohtaan nähden tavallista viileämmästä säästä:
"Salmisen mukaan lähipäivien sää on normaalia viileämpää. Lämpötila on nyt selvästi keskimääräisen alapuolella."
Sellaista asiaa kuin "Suomen globaali lämpötila" ei ole olemassa.
Reppanalle Suomi on kaikki ja koko maailma.
Toivottavasti pian (ei montaa viikkooa enää mene) olet jo yläasteella niin opit vieraita kieliä ja sivistyssanoja muutaman kappaleen lisää.
Väärä palsta. Säätila on kaoottinen ilmiö, jossa tapahtuu suuria nopeita vaihteluita.
Ilmaston lämpeneminen sen sijaan on erittäin jäykkä systeemi, joka etenee hitaasti mutta varmasti kohti suurempia globaaleja lämpötiloja.
Selkeesti on hiilidioksidi paennut jonnekin.
Britannian kolme pävää kestänyt helle oli todistetusti ilmastonmuutoksesta johtuvaa,se todettiin YLE:kin uutisissa,eli kolmen päivän helle oli ilmastonmuutoksesta johtuvaa eikä säätilasta.
Missä se on todistettu? Ei tieteessä todisteta muuta kuin havaintojen perusteella teorioita virheellisiksi. Oikeaksi ei teoriaa voi todistaa, todennäköiseksi korkeintaan.
https://yle.fi/uutiset/3-12541247
"Esimerkiksi sään ääri-ilmiöitä analysoiva tiedekonsortio The World Weather Attribution (WWA) tutki vuonna 2019 Eurooppaa koetellutta helleaaltoa ja arvioi, että vastaava helleaalto olisi ollut äärimmäisen epätodennäköinen ilman ihmisen aiheuttamia muutoksia ilmastoon."
Arvioiminen on yhtä tärkeä todiste ihmisen aiheuttamasta ilmastonlämpenemisestä kuin ennustaminenkin.
Äärimmäinen epätodennäköisyys on varma merkki AGW:stä.
Kymmenen plusasteen käristekupoli...
Voi näitä yksinkertaisia MV-lehden sekoittamia reppanoita.
Ilmastonmuutos näkyy maapallon keskilämpötilan nousuna, eri ääriolosuhteiden kasvuna ja napajään sulamisena jne....
Jos Suomessa on välillä yksi huonompi kesä, niin se ei kerro mitään. Ainoastaan tyhmä ja ajatukseltaan kovin rajoittunut tarttuu oljenkorsiin ja sekoilee.
Tuskin tulee olemaan edes huonompi. Taitaa olla helelpäivien määrässä lähellä keskiarvoa. Monin paikoin on toki satanut normaalia enemmän, mutta se on saanut vain luonnon rehevämmäksi.
Välillä ei tiedä, johtuvatko denialistien kommentit tahallisesta vääristelystä vai onko kommentoija oikeasti niin tyhmä, kuin kommentti antaa ymmärtää. Suomen säätilan kutsuminen globaaliksi saattaa mennä jälkimmäiseen luokkaan. Selvästikin sanan "globaali" merkitys on jäänyt ymmärtämättä.
Globaali on oikein hyvä sana ja sen käyttäminen missä tahansa tilanteessa todistaa että kyseesä on tieteellisen tarkkaan harkittu julkilausuma.
Globaali on melkein yhtä hieno sana kuin skenaario tai ennuste tai spekulaatio.