Tarkoitetaanko tuossa:
a) testasimme 70 kpl yhden euron oluita?
b) testasimme yhden 70 euron oluen?
"Testasimme 70 euron olutta"
16
131
Vastaukset
- Anonyymi
Voi tarkoittaa kumpaa tahansa.
- Anonyymi
Tarkoittaa tätä: "a) testasimme 70 kpl yhden euron oluita"
- Anonyymi
Todellisuudessa testattiin 70 euroa/pullo maksavaa olutta:
https://www.iltalehti.fi/iltv-pippuri/a/716583ef-467d-44db-aca9-823632899636 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellisuudessa testattiin 70 euroa/pullo maksavaa olutta:
https://www.iltalehti.fi/iltv-pippuri/a/716583ef-467d-44db-aca9-823632899636Jos Suomen hinta niin ei niin ihmeellistä, USA:ssa tuskin yhtä kallista. Minusta 15.5% ei ole enää olutta, vaikka käymistavan perusteella olisikin. Eihän oluita normaalisti kypsytetäkään, mutta kaikkeahan voi tehdä miten haluaa, käyttäähän jotkut marjojakin oluen tekoon.
- Anonyymi
Toivottavasti hauskempi vaihtoehto a tapahtui.
- Anonyymi
" Toivottavasti hauskempi vaihtoehto a tapahtui. "
Tämä onkin ilmeisesti nykyisen oikeakielisyyden päälause.
Tilastollisen TekoÄlyttömyyden myötä tästä tuleekin sellainen soppa, että tulevat Maahan saapuvat alienit toteavat, että tällä planeetalla on aiemmin ollut älyllistä kulttuuria, mutta nykyisin kaksi toistaan matkivaa eliölajia, joden runsaalla ääntelyllä ei näytä olevan minkäänlaista kognitiivista sisältöä: Toinen näistä lajeista on vihreähöyheninen lintu, ja toinen - vähäkarvainen apina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Toivottavasti hauskempi vaihtoehto a tapahtui. "
Tämä onkin ilmeisesti nykyisen oikeakielisyyden päälause.
Tilastollisen TekoÄlyttömyyden myötä tästä tuleekin sellainen soppa, että tulevat Maahan saapuvat alienit toteavat, että tällä planeetalla on aiemmin ollut älyllistä kulttuuria, mutta nykyisin kaksi toistaan matkivaa eliölajia, joden runsaalla ääntelyllä ei näytä olevan minkäänlaista kognitiivista sisältöä: Toinen näistä lajeista on vihreähöyheninen lintu, ja toinen - vähäkarvainen apina.Meinaatko ettei olisi muita eläimiä jäljellä kuin ihmiset ja papukaijat? Tutkijat pelottelee ihmisten voivan kuolla sukupuuttoon jo lähitulevaisuudessa, mihin en itse usko, mutta viimeisenä varmaankin kuolee rotat, russakat ja muut vähemmän miellyttävät otukset.
- Anonyymi
Tuo oli jomman kumman keltaisen lehden otsikko eilen.
- Anonyymi
Niin olutta vai oluita?
Kertaappa äipän kirjasta yksikkö ja monikko taivutukset.
Tosin pe iltana isi sanoo ottavansa saunaoluen, yleensä menee koko kori :D:D En osaa sanoa, mitä oikeasti tapahtui, mutta tuossahan selvästi kerrotaan testatun olutta, mikä maksaa 70 euroa. Pullo, litra, kori, nassakka, tynnyri, sitähän ei kerrottu, joten lukija ei saanut mitään käsitystä oluen hinnasta.
Makutestaamisessahan ainoastaan maistetaan olutta, joten oluen määrää sinänsä ei tarvinnut kertoa.- Anonyymi
Testasivat yhtä saamarin isoa olutta.
Vähän typerä sijamuoto tuossa kohdassa, kun olisi voinut kirjoittaa myös "oluen". - Anonyymi
"En osaa sanoa, mitä oikeasti tapahtui, mutta tuossahan selvästi kerrotaan testatun olutta, mikä maksaa 70 euroa. Pullo, litra, kori, nassakka, tynnyri, sitähän ei kerrottu, joten lukija ei saanut mitään käsitystä oluen hinnasta."
Minulle tuli kyllä selväksi, mitä oikeasti tapahtui, ja sain käsityksen oluen hinnastakin:
"Yhden pullon hinta on hieman kulmakuppilan tuoppia kalliimpi, eli leuan loksauttavat 70 euroa." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"En osaa sanoa, mitä oikeasti tapahtui, mutta tuossahan selvästi kerrotaan testatun olutta, mikä maksaa 70 euroa. Pullo, litra, kori, nassakka, tynnyri, sitähän ei kerrottu, joten lukija ei saanut mitään käsitystä oluen hinnasta."
Minulle tuli kyllä selväksi, mitä oikeasti tapahtui, ja sain käsityksen oluen hinnastakin:
"Yhden pullon hinta on hieman kulmakuppilan tuoppia kalliimpi, eli leuan loksauttavat 70 euroa."Mistä asia tuli selväksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä asia tuli selväksi?
Olutpulloja ei taida kovin isoja olla ja kalliit varmaankin lasisia. Harmi ettei Suomessakaan ole enää niitä 1 tai 1,5 litran muovipulloja, miksiköhän lopettiin myynti?
- Anonyymi
Tosiasiassa lehtiotsikolla ”Testasimme 70 euron olutta” tarkoitetaan: ”Meillä kuulkaa on millä mällätä - käykö kateeksi…”
- Anonyymi
Leuat loksahtivat niin, että piti mennä kiropraktikolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245650Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624172Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143717Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683133- 453013
- 902987
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572696Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302695- 201795
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1231717