Hyvä alkuruoka ja jälkiruoka

Ajatuksena oli TÄLLÄ kertaa tehdä ihan vaan itse lasagnea ystäväpariskunnalle. (on syöty hionompiakin ruokia) Syödään pidemmän kaavan mukaan, eli alku ja jälkiruoka on myös (ja viinit)
Mitä alkuun? Mietein ihan salaattia, mutta olisiko muuta sopivaa?
Mikä jälkkäriski? Pitäisi olla varmaan aika kevyttä.
Mietin koko lasagnea, että onko liian tavallista, toki ei tarvi aina olla erikoistakaan. Voisiko lasagnea tehdä jotenkin "hienommaksi"
Antakaa vinkkiä
4409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Italialaisen ruuan ehdoton jälkkäri tiramisu. Tiramisuun ei sitten tule kermaa vaan keksit kastellaan vahvassa kahvissa johon voi laittaa lorauksen vin santoa tai vaikka vain amarettoa. Keltuaiset ja valkuaiset erotellaan ja vatkataan erikseen 2 munaa ja puoli desia sokeria (jaa sokeri keltuaisten ja valkuaisten kesken) vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja keltuaiset vaaleiksi. Lisää keltuaisvaahdon sekaan mascarpone ja lopuksi varovasti valkuaisvaahto. Kokoa tiramisu ja ripottele päälle sokeritonta kaakaota esim van houten.

Äänestä
  • Hyvä vinkki. Kiitos! Taidan tehdä.

    Äänestä

Jauhelihan sijaan voi käyttää kinkkua tai vaikka savulohta.

Äänestä

Alkuruokana esim. Halloumitapas . Tarvit 1 paketin halloumijuustoa, coktailtomaatteja tai aurinkokuivattuja kirsikkatomaatteja, kivettömiä oliiveja.
Leikkaa halloumijuusto kuutioiksi, paista vähässä oliiviöljyssä kunnes palat saaneet väriä. Pujota palat hammastikkuun puolitetun tomaatin tai oliivin kanssa. Jos haluat koristele tuoreilla yrteillä esim. oreganolla tai timjamilla. Jos tämä on liian vähän niin laita nämä salaattiin.
Lasagnea voit tarjota siltään tai vaikkapa raastettujen porkkanoiden kanssa. Lisää porkkanoihin sitruunanmehua ja vähän öljyä ja anna vetäytyä jääkaapissa jonkin aikaa.
Jälkkäriksi: Jäätelöjälkkäri kolakastikkeella sekä tuoreilla vadelmilla punaisilla viinimarjoilla. Jos teet kolakastikken itse niin tässä ohje 4 annokseen:
1,5 dl vispikermaa, 0,75dl tummaa siirappia, 0,75dl sokeria, 40gr voita, 1,5-2 rkl whiskyä. Sekoita kerma, siirappi ja sokeri kattilaan, kiehauta, keitä miedolla lämmöllä n.15 minuuttia, älä sekoita kiehutuksen aikana. ota kattila syrjään levyltä ja lisää voi ja whisky.
1/2 hyvää vaniljajäätelöä

Asettele

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ajatuksena oli TÄLLÄ kertaa tehdä ihan vaan itse lasagnea ystäväpariskunnalle. (on syöty hionompiakin ruokia) Syödään pidemmän kaavan mukaan, eli alku ja jälkiruoka on myös (ja viinit)
Mitä alkuun? Mietein ihan salaattia, mutta olisiko muuta sopivaa?
Mikä jälkkäriski? Pitäisi olla varmaan aika kevyttä.
Mietin koko lasagnea, että onko liian tavallista, toki ei tarvi aina olla erikoistakaan. Voisiko lasagnea tehdä jotenkin "hienommaksi"
Antakaa vinkkiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu