"Käräjäoikeus antoi ratkaisunsa huhtikuussa 2021. Oikeus ymmärsi, että annosteluvirhe oli tullut järjestelmään keikkalääkärin jäljiltä.
Tämän jälkeen väärä annostus kulki yksikön sairaanhoitajan tekemän tulosteen kautta lähihoitajille. Tulostamisen jälkeen yksi Koivulan kollega merkitsi annosajat käsin lääkelistaan ja jakoi lääkkeet dosettiin huomaamatta nelinkertaistunutta annostusta. Lisäksi toinen lähihoitaja vielä tarkasti, että annostus on oikein.
Lähihoitaja, joka vanhukselle väärän määrän lääkkeitä lopulta antoi, oli vielä joku muu."
...
"– Tässä vaiheessa kaupunki muutti irtisanomisen syytä. En enää ollutkaan muuttanut annostusta käyttämällä lääkärin tunnuksia. Uuden version mukaan olin toiminut järjestelmässä väärällä välilehdellä.
– Siitäkään ei ollut tosin mitään näyttöä."
"– Käräjillä esimieheni kuuleminen kesti kaksi tuntia. Hän korosti sitä, miten vastuuntunnoton ja huono ihminen olen, Koivula sanoo."
https://www.is.fi/hyvaolo/art-2000009074367.html
Ansaitsevat palkkansa ja kunnioituksen.
Anonyymi-ap
0
171
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20639
- 50578
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70541
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478