Imelletty naurislaatikko

Anonyymi-ap

Imelletty naurislaatikko valmistuu samaan tapaan kuin imelletty lanttulaatikko ja imelletty perunalaatikko. Pienestä tärkkelyspitoisuudesta johtuen nauriin ja myös lantun imeltäminen on hiukan haasteellista. Imeltyminen helpottuu ja varmistuu kun imellettyyn naurislaatikkoon ja imellettyyn lanttulaatikkoon lisätään muutama keskikokoinen peruna, esimerkiksi 2 kg nauriita tai lanttuja ja ½-1 kg perunoita on sopiva. Myös jauhot edistää imeltymistä.
Valmiin imelletyn naurislaatikon tulee olla "haarukkaruokaa", huomaa että kypsentämisen jälkeen imelletty naurislaatikko sakeutuu seisoessaan.

Imelletty naurislaatikko, ainekset.

Niukasti vettä kypsentämiseen. Vesi voi jäädä soseeseen.
2 kg nauriita
½-1 kg hyvin soseutuvia perunoita
6 reilua ruokalusikallista vehnäjauhoja
50 - 150 g voita
kermaa, määrä vaihtelee
2-2½ teelusikallista suolaa

Imelletyn naurislaatikon valmistaminen:

1. Kuori nauriit ja perunat raakoina ja paloittele reiluiksi kuutioiksi kattilaan. Perunat voi kypsentää kokonaisina ja isot perunat halkaistaan.

2. Älä suolaa keitinvettä.

Älä lisää keitinveteen suolaa, jotta imeltyminen käynnistyy. Keitä nauriskuutiot ja perunat täysin kypsiksi niin vähässä vedessä kuin mahdollista. Valvo että kattila ei kuivu.

3. Survo nauriskuutiot ja perunat kuumina suoraan vähään keitinveteen. Näin vältetään pahimmat kuorimistappiot, keittotappiot ja liukenemistappiot.

Nauriiden vedentarve on selvästi pienempi kuin perunoilla. Kostea survos imeltyy helpommin. Jäähdytä sose huolellisesti 70-75 asteiseksi ja sekoita jauhot huolellisesti ja vähitellen sekoittaen 70-75 asteiseksi jäähtyneeseen soseeseen. Imeltyminen alkaa heti. Myös jauhojen tärkkelys edistää imeltymistä. Tilkka 70-75 asteista vettä voi olla tarpeen lisätä - mutta vain tarvittaessa.

4. Erillinen uunin lämpömittari on hyvä apu.

Imellä naurislaatikkoa noin 70 asteisessa uunissa noin 2-3 tuntia. Alemmissa lämpötiloissa imeltymen hidastuu voimakkaasti ja loppuu käytännössä kokonaan. Ylipitkä imeltymisaika huonontaa imeltymistulosta.

5. Lisää imellettyyn soseeseen voi siivuina sulamaan. Lisää kermaa niin että saat "puuromaisen soseen". Lisää suola. Tässä vaiheessa voit maustaa haluamillasi mausteilla, mutta mausta hillitysti, älä peitä maustamalla nauriin makua - monien mielestä maustamatta paras Laita sose voideltuun uunivuokaan. Lisää pinnalle voinokareita. Jos haluat, pinnalle voit sirotella korppujauhoa.

6. Laita sose paistumaan 180 asteiseen uuniin. Kun sose saa väriä pintaan ja alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila 130-140 asteiseen, mikä rauhoittaa kuplimisen. ja voit paistaa lähes täysiä vuokia. Näin vältät imelletyn naurislaatikon korppuuntumisen ja saat mehevän imelletyn naurislaatikon
Paista imellettyä naurislaatikkoa noin 3 tuntia.

1

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        25
        3170
      2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

        Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
        Kotimaiset julkkisjuorut
        12
        2319
      3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

        Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
        Puolanka
        74
        2193
      4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

        Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
        Kotimaiset julkkisjuorut
        105
        1951
      5. Toivoisitko Rakas vielä?

        Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
        Ikävä
        76
        1633
      6. Ihan pieni näkeminen vaan

        👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
        Ikävä
        45
        1479
      7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

        Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
        Suomalaiset julkkikset
        16
        1365
      8. Keskustelua kasteesta

        You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
        Kaste
        400
        1285
      9. Jos saisit antaa yhden neuvon

        jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
        Sinkut
        114
        1130
      10. Tulipalo viimeyönä

        Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
        Jämsä
        15
        1116
      Aihe