kolme poikaa

olen kasvattanut ja nykyisten äitien tavoin tehnyt kaiken mahdollisen ja joskus mahdottomankin heidän vuokseeen. Niin itsekkäitä lapsia olen kasvattanut että äiti ei heille merkitse muistamista. Kaksi joilla jo oma perhe ovat kauempana ja tämä nuorin vielä opiskelee. Ei korttia, ei kukkia, ei aamukahvia. Seuraavana aamuna menin sairaalaan leikkaukseen. Mieliala oli apea ja surullinen ja niinpä olin vähällä nukahtaa kokonaan. Niin paljon se vaikutti. En taida koskaan tottua siihen että lapsilleni en merkitse kuin auttajaa kun on joku hätä. Luulin jo päässeeni niistä tunteista yli mutta ei ja sairaus vielä pahensi tilannetta. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

4

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täälläkin

      Kaksi vanhinta lastani lopettivat kokonaan yhteydenpidon kun tulin siihen ikään ja sairastuin etten enää jaksanut heitä ja heidän perheitään passata ja paapoa.
      Kuin myös sekin oli syynä ettei minulla ollut enää varaa ostaa tälle laumalle koko ajan lahjoja, se kun oli mahdottomuus pienestä työttyyskorvauksesta ja sen jälkeen maksettavasta sairauspäivärahasta.
      Minä olen kylläkin päässyt siitä aivan hienosti yli, koska olen huomannut mitenkä paljon helpompaa minun elämäni on sen jälkeen ollut, rahaa jää hieman omaankin käyttöön ja ei tarvitse kuunnella jatkuvaa haukkumista, eikä tarvitse painaa niska limassa töitä toisten eteen.
      Nyt saan elää itselleni ja nauttia lopultakin elämästäni, eiköhän minullakin ole siihen lopultakin oikeus.

    • annabelle

      Olen kuullut tuon saman ongelman ennenkin.Oma äitini taistelee saman asian takia veljieni suhteen.Itse pidän äitiä maailman ihanimpana olentona.Tapaamme usein ja vien hänelle tuliaisia millon mitäkin.Käymme yhdessä marjassa ja joskus ostosksilla.Autan häntä taloudellisesti kun hänellä on pieni eläke.Mikähän siinä on että toista on niin vaikea muistaa.Mulla on ystävä joka muistaa kaikki mun nimipäivät ja synttärit kortilla.Itse olen toivottoman huono laittamaan kortteja.Poden siitä huonoa omaatuntoa aina.Voisitko keksiä jotain yhteistä tekemistä lastesi kanssa.Haluaisin käydä isäni luona useammin mutta tällä hetkellä tuntuu että saan vain paskaa niskaani kun juttelen hänen kanssa.Ei kauheesti houkuttele mennä kylään.Aina valittaa jostain asiasta.enimmäkseen yksinäisyydestä.ei munkaan aika riitä joka suuntaan.ja mitä siitä saa itselleen .kyllä sitä odottaa jonkunlaista vuorovaikutusta, mistä jää hyvä mieli.

    • Mummo

      Aikuisten lasten tulee viettää äitienpäivää ja samoin isänpäivää omien lastensa kanssa. Vanhat äidit ja isät ovat jo tehtävänsä tehneet ja voivat olla iloisia että jälkikasvu elää omaa elämäänsä ja hoitaa omia lapsiaan. Samoin jouluna aikuisten lasten tulisi viettää omien pienten lastensa kanssa omassa kodissa eikä kiertää lapsuuden kodeissaan tai muiden sukulaisten luona. Äitienpäivä ja muut juhlat ovat oman perheen parissa vietettävää aikaa!

      • oikeassa

        Olet, mummo ihan oikeassa. Ei ole meidän tehtävämme paapoa ja passata aikuisia kakaroita pienestä eläkkeestämme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe