Olemme ymmärtäneet numerot väärin.
Jos laitamme numerot 1,2 3 ... peräkkäin, niin ykkösestä kakkoseen on matkaa vain pollet ja kakkosesta kolmoseen vain yksi kolmasosa.
Luku yksi on suurin luku, kaikki muut luvu ovat ykköstä pienempiä. Näin ajateltuna äärellisyys suppenee, seikka joka tekee mahdolliseksi sen, että minuutissa voi käydä kaikissa äärettömän hotellin huoneissa. Matka nollasta on ratkaiseva, koska aika ei muutu mentäessä seuraavaan pisteeseen on väli kuljettava nopeammin.
Tajusin tänään äärettömän paradoksin
15
198
Vastaukset
- Anonyymi
...joten matka on lyhempi.
- Anonyymi
Matka nollasta ykköseen on siis pisin, se on käytännössä ääretön. Muut matkat ovat tästä vain osa.
- Anonyymi
KeKxD Paljonko on esim. kolmasosa äärettömästä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KeKxD Paljonko on esim. kolmasosa äärettömästä?
Jos ketjussa on ääretön määrä alkioita, niin otetaan alusta lähtien aina kaksi aökiora pois ja jätetään yksi, niin saadaan uusi ketju.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ketjussa on ääretön määrä alkioita, niin otetaan alusta lähtien aina kaksi aökiora pois ja jätetään yksi, niin saadaan uusi ketju.
Mutta paljonko on kolmasosa äärettömästä?
- Anonyymi
"Luku yksi on suurin luku,"
Yhden ja nollan välinen matka reaalilukuna eli erotuksen itseisarvo on yksi. Samoin yhden ja kahden. Ja kolmen ja kahden. Jne.
Reaalilukujen määrä jokaisella näistä ja millä tahansa reaalilukujen välillä on kylläkin ääretön, mutta se ei ole näiden lukujen etäisyys. - Anonyymi
Hekkone, määritellään funktio että f(n) = 1/(n 1), niin tässä on ilmeisesti se mitä kuvailit. Joo-o, f on aidosti vähenevä funktio joka saa suurimman arvonsa arvolla 1.
Mikäs olikaan se mitä halusit tästä sanoa - Anonyymi
Olet ymmärtänyt numerot väärin. Jokainen numero on oma yksittäinen määrä tai arvo. Numeroiden välisillä matemaattisilla suhteilla ei ole merkitystä käytännössä, eikä niiden avulla voi käydä "minuutissa äärettömän hotellin huoneissa". Mutta sinänsä mielenkiintoista matemaattista kikkailua, vaikka jääkin vain verbaaliselle tasolle.
- Anonyymi
"Jos laitamme numerot 1,2 3 ... peräkkäin, niin ykkösestä kakkoseen on matkaa vain pollet ja kakkosesta kolmoseen vain yksi kolmasosa."
Hienoa, olet alkanut ymmärtää jakolaskun perusteita! Jatka samaan tahtiin.
Tsempiä! - Anonyymi
Vitsialoitushan tämä selvästi on, mutta pureksitaanpa silti tuota ehdotusta hieman. Päästäänkö sillä tosiaan eroon äärettömyydestä?
Aloittajan "ongelma" siis on ilmeisesti, että kun kokonaisluvut ovat luontevasti aina samalla etäisyydellä seuraavasta ja edellisestä, niin "viimeinen" luku olisi näinollen äärettömän kaukana. (Ei nyt takerruta siihen pikkuseikkaan, ettei tuollaista "viimeistä" lukua oikeasti ole.)
Ja ehdotus "ongelman" "ratkaisuksi" olisi siis, että lukujonon häntäpäätä tiivistettäisiin, niin että ykkönen (ja nolla?) pysyvät siellä missä ovatkin, mutta loput numerot ovat aina vain lähempänä toisiaan:
kakkonen on kahdesosan (eli puolikkaan) päässä ykkösestä, kolmonen on kolmasosan päässä kakkosesta, nelonen neljäsosan päässä kolmosesta, ja niin edelleen.
Tuosta voidaan näppärästi summakaavalla laskea, että luvun n sijainti olisi siis 1 1/2 1/3 ... 1/n, mikä on paljon lähempänä nollaa kuin luvun n perinteinen sijainti (n). Mahtavaa!
Kun luvut tungetaan näin tiiviisti yhteen, ne varmastikin mahtuvat äärelliseen tilaan, eikös? Mihin siis tuo mystinen "viimeinen" luku osuu? Tai siis järkevämmin kysyttynä, mihin tuo lukujono 1 1/2 1/3 ... suppenee?
Ja vastaushan on: ei se suppene. Äärettömyyteen joudutaan silti. Tuo on harmoninen sarja, jonka summa on ääretön. "Viimeinen" luku päätyy edelleen äärettömän kauas nollasta, vaikka jokainen äärellinen luku saikin uuden paikan huomattavasti lähempää nollaa. Tämä "nerokas" idea ei siis sittenkään ratkaissut aloittajan "vakavaa" ongelmaa. - Anonyymi
Jotain hämärää tulee mieleen kompleksiluvuista 1/(1-z) ja 1/(z-1), joilla molemmilla on ääretön kohta arvolla z=1 j0. Sisäpuoli kuvautuu ulkopuoleksi yksikköympyrässä?
- Anonyymi
Ainakin ketjun idioottien lukumäärä on suuri joskaan ei liene ääretön.
- Anonyymi
Miten suuri?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten suuri?
n 1
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
n 1
n 2, laske vaan itsesikin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19511768- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586196Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715116- 424891
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474470Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164373- 1183845
- 813343
- 481821