Löysät osat kytkinrempasta

Sivuäänet: Kilinä töyssyissä, isompi metallinen kalke, kun nytkäyttää autoa.

Luulin, että jokin kytkimessä tai jarrupaketissa tai irroitetuissa osissa jätettiin löysälle tai moottorin kolme tukipistettä.

Mekaanikkojen mielestä se on vanha kone -05 ja se on normaalia. Sitä ei esiintynyt ennen kytkimen vaihtoa.

Samaan asiaan liittyi laturin hihnan katkeaminen, joka vaihdettiin 10 mm isompaan. Kytkinrempassa se irroitettiin. Nyt toinen mekaanikko sanoi, että säätö oli maksimissa ja hihna oli liian pieni.

Tälle mekaanikolle menin siksi, että laturin hihna alkoi ujeltaa.

Kilina ja kolina johtuivat kaikki laturista, koska niitä ei ole enää laturin hihnan toisen vaihdon jälkeen. Samalla auto kiihdyttää tasaisesti eikä nyi matalilla kierroksilla.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *siis liian iso

    • Anonyymi

      Selvä juttu.

    • Anonyymi

      Jos autoa heiluttaessa kuuluu kovaa metallista kalinaa, epäilisin pikemminkin että pakoputkiston kiinnitus ei ole kunnossa tai sitten vakavampi vika pyöräntuennassa, tukivarsi tai kallistuksenvakaajan koiranluu irti.
      Laturi ei saa semmoista kilisevää ääntä aikaan, se on ensinnäkin alumiinia, ja ei siinä voi olla niin hirveää klappia että se hervottomana osuisi muihin moottorin komponentteihin. Muuten se hihna vääntäisi laturin heti niin vinoon että hihna katkeaisi tai irtoaisi hihnapyörältä välittömästi moottorin käynnistämisen jälkeen.

    • Anonyymi

      Ylimääräiset osat kytkinremontista, semmoinen pyöreä lätkä, jossa on jousia ja keskellä reikä jossa poorit, ei sitä kuulemma tarvii olla. Vaihteistokotelokin on teipillä ja nippusiteillä kiinni, pultit on kuulemma hienostelevia neitejä varten, ei niitä tarvii.
      Moottorin ja korin välissä on puupalikka, moottorintukikumi oli kuulemma särkynyt, mutta ei sitä kuulemma tarvii, puupalikka ajaa saman asian ettei moottori putoa tielle.

      • Anonyymi

        Vaasan pyöree näkkileipä välttää kytkinlevyks.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      158
      4966
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3616
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2159
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2067
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      66
      2050
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2013
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1516
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      106
      1430
    Aihe