On pitkän 230V johdon päässä hakkurijännitelähde joka syöttää vakiojännitteellä laitetta, joka ottaa vakiokuormituksen jännitelähteestä. Tämä hakkuripoweri toimii laajalla jännitealueella 85-250VAC.
Hakkuripowerin ottama virta aiheuttaa siihen pitkään syöttöjohtoon tietenkin tietyn jännitehäviön. Hakkuri poweri tietenkin pystyy kompensoimaan jännitteen aleneman, mutta ohmin lain mukaan sen ottama virta tietenkin nousee. Tästä seuraa että myös jännitteenalenemakin lisääntyy, sitten taas virta kasvaa lisää...
Miten tämä ketjureaktio kilpajuoksu päättyy? Löytyykö joillain ehdoilla tasapainotila, jääkö värähtelemään, vai kyykkääkö jännitelähde kun jännite on alentunut 85 volttiin?
Jännitteen ja virran kilpajuoksu
15
129
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on tämän teoreettisen aloituksen pointti ?
- Anonyymi
Hei haloo, oletko epähuomiossa joutunut tälle teoreettisten asioiden palstalle, moottorisahapalsta on tuolla toisaalla...👉
- Anonyymi
Suurin hakkurin ottama teho (oletan tässä sen häviöttömäksi eli ottoteho = antoteho) saavutetaan kun sen sisäinen vastus on sama kuin johtimen vastus R. Jos siis tarvittava teho on tämän määrittämää suurempi, homma romahtaa - muutoin löytyy tasapainotila.
- Anonyymi
jatkan.. tuossahan oli tuo 85 V minimivaatimus. Sillä ei oikeastaan ole merkitystä, koska maksimittehot saadaan ulos 115 v jännitteellä.hakkurin yli.
- Anonyymi
Eihän hakkuri voi olla häviötön. Se lämpenee, ilmeisesti sitä enemmän, mitä isomman syöttöjännitten jännitepoikkeaman se joutuu kompensoimaan. Näin linjahäviön kompensointi kasvattaa hakkurin ottamaa virtaa ja linjahäviö kasvaa. Jos häviön kompensointi aiheuttaa pienemmän lisähäviön, niin tasapaino kaiketi löytyy. Näin mutustelen.
- Anonyymi
Opettele ensin sähkötekniikan perusteet ja opettele sitten kysymään ja kirjoittamaan asiallisesti. Nyt typerääkin typerää höpinää. Vaihdat vielä nimityksiä ja termejä kesken höpinän ihan satunnaisesti.
Kuvittelet jotain ihmeellistä.- Anonyymi
Mikähän purkaus tuokin oli? Kalja loppunut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän purkaus tuokin oli? Kalja loppunut?
Lopeta jo jatkuva suunsoittosi ja opettele käyttäytymään asiallisesti. Vika on sinussa. ei muissa.
- Anonyymi
Aloittaja tarkoittanee:
Hakkuripoweri toimii 85...230 V jännitteellä ja ottaa vakiotehon verkosta. Se kytketään verkkoon sarjavastuksen (jatkojohto) kautta. Onko olemassa joku sarjavastuksen arvo joka saa hakkuripowerin tulojännitteen putoamaan niin pieneksi, että laite jää värähtelemään sammuen ja käynnistyen uudelleen jännitteen palautuessa kuormituksen välillä poistuttua.
Vastaus: Se riippuu. Hakkurissa saattaa olla brownout - kytkentä, joka estää sitä tuollaisessa tilanteessa lähtemästä värähtelemään. Eli siis elektroniikka muistaa että verkkojännite kuormituksen vuoksi putosi liian alas eikä kytke uutta kuormaa ennenkuin verkkojännite on mennyt välillä nollaan asti.
Tämä on enemmänkin elektroniikkaa kuin fysiikkaa.- Anonyymi
Omituinen höpöttelijä.
- Anonyymi
Sama ongelmahan tulee, vaikka kytkisi television tai radion tai mikron tms todella pitkän ohuen jatkojohdon päähän.
Siis ihan sähköteniikan perusteiden alkeita.
- Anonyymi
Tuulivomalahan pyörii miten sattuu tuulemaan. Verkkoon tarvitaan kuitenkin hyvänlaatuista 50 Hz vaihtovirtaa. Eikös tuossakin tarvita väliin joku "hakkuri", jolla sähkön laatu saadaan kohdilleen.
- Anonyymi
Ei varsinaisesti liity avaukseen, mutta kiinnostaisi tietää, paljonko tuossa on tehohäviötä.
- Anonyymi
Tuossa voisi olla aiheeseen liittyvä video perustermeillä selitettynä eli induktansseilla ja kapasitansseilla:
https://www.youtube.com/watch?v=2Vrhk5OjBP8
-videossa kerrotaan, mitä tapahtuu polttimossa, kun johdon pituus on 1000m eli periaatteessa samasta asiasta on kyse - virtalähteenä akku
-keskitytään transientteihin alussa- Anonyymi
Olipa kömpelö yritys siirtää maalia...
Parempi olisi vaan tunnustaa ettei ymmärrä sähköstä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3584255Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1403723Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti812395Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112234Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511897Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085