Elikkä, isällä on diabeteksen merkkejä ja on tosi huono herkkujen säännöstelyn kanssa. Onko siis mitään herkkuja jossa on vähän sokeria tai ei ollenkaan?
Kokemuksia?
Mitä suosittelisitte?
Kokemuksia?
Mitä suosittelisitte?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Herkut voi tehdä itse käyttäen sokerin tilalla Stevia makeutusainetta tai sitten hermesetas jauhetta. Helppoa kuin heinänteko. Esim pullataikinan voi tehdä stevialla ja tehdä kirrepullia, joihin väliin laittaa ranskalaista ilman lisättyä sokeria tehtyä omenakaneli hilloa. Ennen paistoa voitelu ja päälle mantelirouhetta. Herkullisia.
Koitan kattoa mitä voi tehdä. Kiitos suosituksesta.
2,5 dl kevytmaitoa, 1 dl sulatettua rasvaa esim flora culinessea tai 100 g voita sulatettuna 1/2 dl steviaa korkeintaan, 1 muna reilusti kardemummaa 25 g tuorehiivaa eli puolikas hiiva. Vehnäjauhoja sopiva määrä. En ole mitannut niin en voi tarkkaa määrää sanoa.
Pullat voidellaan munalla ja paistetaan 225 C, kunnes ovat kypsiä.