Kanssa vai vastaan

Anonyymi-ap

Suomessa sanotaan usein 'kanssa,' vaikka pitäisi sanoa 'vastaan'. "Tappelin varkaiden kanssa, sodimme ryssien kanssa..." Ulkomaalaiset saa aivan väärän käsityksen elleivät tiedä.

Tuolla on hyvää tietoa lainausmerkkien käytöstä, en muista koulussa opetetun.
https://blogs.helsinki.fi/kirjoittajantyokalupakki/lainausmerkit/

Kumma ettei näppäimistössä ole ollenkaan suoraa heittomerkkiä, eikä vinomerkkejäkään saa kuin kaksi kerralla kahdesti painamalla. Mikähän idea siinä on?

7

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi soti sekä Wehrmachtin kanssa että sitä vastaan.

    • Anonyymi

      - Hyvät kanssaihmiset,Medbörjare! Kuten ollaan vaaleissa kanssa nähty, valta kuuluu kanssalle…

      • Anonyymi

        Tai jos valta kuuluukin kassalle?


    • Anonyymi

      Ainakin kaakkoismurteissa tuota "kanssa" tai "kaa" käytetään paljon. Se on vissiin lainaa viron kielestä (heillä jonkun kanssa muistaakseni ilmaistaan -ga) siltä ajalta kun vapaat talonpojat kävivät virolaisten kanssa seprakauppaa Suomenlahden ylitse.

    • Anonyymi

      Sanojen merkityssisällöt muuttuu pikku hiljaa. Tietenkin oikeasti 'kanssa' on synonyymisessä suhteessa sanaan 'yhdessä', eikä 'vastaan'. Jos tapellaan jonkun 'kanssa', niin se tarkoittaa lähinnä rikoskumppania, eikä vastustajaa. "Murtauduin Masan 'kanssa' kauppaan. Sitten tapeltiin Masan 'kanssa' yövartijaa 'vastaan'."

      Heittomerkkien typografia riippuu laitteen tai selaimen asetuksista. Mulla näkyy suorat heitto- ja lainausmerkit ja heittomerkin saa painamalla dedikoitua heittomerkkinäppäintä (Ä:n ja enterin välissä) ja lainausmerkki tulee SHIFT 2.

      • Anonyymi

        Niinpäs onkin suora heittomerkki siinä, vaikka näppäimeen merkattu vinomerkki, luulin kokeilleeni kaikkia, mutta en näköjään ollut.


    • Anonyymi

      Toisaalta hankala on tapella yksinkään, aina se vaatii kaverin jonka kanssa sitä turpaanvetoa harrastetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe