Muistaako kukaan mikä oli katumaksu? ?

Anonyymi-ap

Pitkä aika siitäkin ja onneksi muutettiin tasapuomiseksi. Mielivaltainen vero.

7

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhtä mielivaltainen ko nykynen kiinteistövero ja monet muukki verot.

      Omakotitalossa ja ylheensä omistusasunnossa on tehty erilaisten maksujen vuoksi pieneläkeläiselle ja pieneitulosille mahotonta asua. Tätä se sosialistinen politiikka on saanut aikhaan.
      Saapi taas jakkaa noile politrukeile rahhaa että on vara pilettää ja matkustella. Nyt meinaavat ottaa mettät ja muut hallinthaansa ko muka pittää ennallistaa. son vasemmisto ja vihreät asialla. yrittäähän se Marriini jotaki mallin vuoksi sanoa, mutta ko talous ei sille ole muutenkhan kovin vahva. Ei uskalla tulla keskustelheen mistään talousasioista telkkarissakhan. Ei taia kovin paljon tietää.

    • Anonyymi

      Muoniossa on tuosta kiinteistöverosta keskustelua riittänyt monissa ketjuissa.
      On siinä se hyvä puoli että se vero on todellinen, siis ei fiktiota.
      Hankalampi aloitus on aina sellainen narratiivi, jolla eiole mitään yhteyttä tosiasioihin.

    • Anonyymi

      Katumaksu oli oikeudenmukainen. Kiinteistövero ei.

      • Anonyymi

        Perustelut.


      • Anonyymi

        Voihan sen tulkita noin!
        Katumaksun ymmärtää kaikki. Yhteiskunta hoitaa, että tie on aina kulkukunnossa. Aurattuna ja hiekoitettuna talvella. Pääteiden varrella asuvilla ei ole tieongelmia eivätkä maksa mitään!
        Yksityisteiden varsilla jokainen maksaa osuutensa siitä matkasta mitä tietä käyttää. Se ei ole halpaa lystiä.
        Tieavustus ei kata paljon mitään tiekustannuksista yksityisteillä.


    • Anonyymi

      Kiinteistövero on tasapuolinen. Onko oikein jos et ole kaavassa et maksa mitään ja naapuri on, hän maksaa tuhat euroa. Moni ei tiennyt tätä.

      • Anonyymi

        Väärää tietoa!
        En asu missään Kaava-alueella ja maksan 490 euroa vuodessa Kiinteistöveroa Muoniossa.
        Jos kaikki maksaisi eikä pimittäisi/valehtelisi tai näyttelisi muka niin tietämätöntä ja eikä tietäisi omista kiinteistöistä eikä neliöistään tai maapohjistaan, vero ”ehkä” pienenisi.
        Lisäksi ei rakentaisi yhtään mitään ennekö kysyisi kunnasta onko neliöitä, niin paljon että niistä pitää maksaa Kiinteistöveroa!
        Pöljyys tuntuu vain lisääntyvän!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe