Minulla on pieni viidakko rannikkoalueella

Anonyymi-ap

Siellä viidakossa on aurinkoisella kesäsäälläki hämärämpää, hyvin monipuolisesti kapeita korkeita puunrunkoja joista osa lahoneita runkoja. Tänä syksynä oli harvinainen tilanne kun tikka naputteli puuta varmasti alle 20metrin päässä ja samalla puolella puuta. Alue muutenki hauskaa kun osan ruohikkoalueesta jättää leikkaamatta isot jänikset niiden seassa herkuttelee, joita tietysti joku syksyllä metsästää kun poistuvat alueelta.
Tänä vuonna oli alueella paljon ulkopuolisia koiria oikein niitä häijympirotuisiaki, lähtivät nekin lujaa mettiin kun karjasin niille lähtemään pois. Ehkä ensikerralla pitää pistää ne lihoiksi kotkille, kalasääksille joita on viimeaikoina näkynyt jokunen. Omistajien sopisi pitään ne etäällä ihmisten pihoilta, irrallaan olevat rakit kun voivat olla arvaamattomia!

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alue oli ennen paljon suoaluetta kunnes ojityivat melkein kaiken. Syksyisin kulki pihojen läpi valtavat määrät pieniä pöllöjä joita nykyään ei ole näkynyt ainoatakaan, niiden elintilat on ilmeisesti tuhottu. Ihminen kulkeutunut koneillä niiden pesimä-alueille, harventanut metsäteollisuuden kestävän kehityksen politiikalla niin ettei pöllöillä enää ole suojaa (pimeyttä tarpeeksi päivällä).
      Alueet pitäisi ennallistaa, veikkaan kuitenki murto-osan suomalaisista sen estävän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe