Ydinfysiikka on tullut tiensä päähän

Anonyymi-ap

Hiukkasfysiikan standardimalli on sitten siinä. Näin toteaa meritus prof. Esko Valtaoja. Viimeisin löydös, Higgsin bosoni jää myös viimeiseksi havainnoksi hiukkasfysiikassa stuleviin atoihin vuosiin.

Higgsin bosoni keksittiin teoreettisesti jo 1960-luvulla, joten kauan senkin todentaminen kesti. Valtaoja on pessimistinen hiukkasfysiikan tulevaisuuden suhteen.

Sen sijaan kosmologiassa Valtaoja odottaa uusia saavutuksi. Tällöinkin hän uskoo enemmän teoreettiseen kehitykseen, eli tutkijat kykenevät kehittämään esim. mustan aukon teoriaa, mikä niiden rakenne on ja mitä niissä tapahtuu. Uudet teleskoopit antavat valtavasti uutta materiaalia tutkijoille, joiden kohteena on galaksit ja tähdet. Pimeän aineen ja energian tutkimuksessakin voidaan Valtaojan mukana edistyä.

10

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taloustieteessä on vielä paljon kyntämätöntä sarkaa, ilmastoteologiasta puhumattakaan.

    • Anonyymi

      OL3 tapauksessakin ydinfysiikka toimii, mutta syöttövesipumpuissa on jotakin häikkää.

      • Anonyymi

        Ei Valtaojan mukaankaan ydinfysiikka tulevaisuudessa lakkaa toimimasta. :D

        Sen sijaan syöttövesipumppujen kiinalaiset osat saattavat osoittautua susiksi. Miksi aina säästetään väärässä paikassa?


    • Anonyymi

      Voi olla, etä Valtaoja on oikeassa tai sitten ei.
      1800 luvun loppupuolella sanottiin, että fysiikassa voidaan enää tutkimuksella tarkentaa viidettä desimaalia. Kaikki oleellinen tiedetään jo....kunnes löydettiin radioaktiivisuus.

      Valtaoja varmasti tietää tämän. Fyysikoille oli pettymys, ettei LHC tuonut viitettäkään standardimallin tuon puoleisesta fysiikasta. Mutta aivan varmasti asiaa ei voida sanoa selvitetyksi.

      • Anonyymi

        Käsittääkseni negatiivinen energia ja negatiivinen massa ovat tällä hetkellä vielä konsepteja ja hypoteeseja, mutta entä 10 tai 20 vuoden päästä?

        Standardimalli on puutteellinen ja sitä on korjailtu kaikenlaisilla epätieteellisillä menetelmillä ja selityksillä. Wikipediassa on Standardimallista kaikenlaista kritiikkiä.

        Esimerkiksi gravitoni-hiukkanen on käsitykseni mukaan lisätty sinne, jotta asioita voitiin selittää.

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Standard_Model


    • Anonyymi

      Valtaoja on pelkkä populistinen paska. Huru-ukko.

    • Anonyymi

      Noin sitä sanoo, kun omat kyvyt eivät riittäneetkään. Tulevaisuudessa tulee varmasti fiksumpia tutkijoita, jotka löytävät taas kaikkea uutta!

      • Anonyymi

        Sarlataani. Esittää tiedemiestä ja sanoo, että kaikki on fysiikasta nyt selvitetty. Pöljä äijä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Laita toki meille linkki lähteeseesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe