Spin merkkisten luistinten myyjä/maahantuoja?

Don Quijote

Muistaako kukaan, mikä kauppa on aikoinaan myynyt Spin merkkisiä rullaluistimia? Mulla on sellaiset, ostin käytettynä. Niin ja jarrupaloistahan on kyse :-)

4

1011

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karih

      muistaakseni??? Takana oli jonkinlainen jousi ja kiskot vähän normaalia pidemmät tärinän väjentämiseksi.

      Tai älä käytä jarrupalaa vaan kovia pyöriä, jotka kestävät paremmin jarrutuksessa. Opettele jarruttamaan joko kuten lätkärullakiekkoilijat jyrkällä kaarteella ulommainen jalka erittäin työnnettynä eteen matalassa kulmassa. Vielä helpommassa T-jarrutuksessa jalkaa asfalttiin painaen laahataan jalkaa takana poikittain.

      On jo paljon kuntoluitelijoita, jotka eivät käytä lainkaan jarrupalaa. Kilpaluitelijat eivät tietenkään käytä vaan T-jarrutus on tavallinen jarrutus. Jarrutusta pyritään kokonaan tietysti välttämään.

      Street-, aggressive- ja kaupunkiluistelutyyleissä, freeridessä jne ei käytetä eikä voikaan käyttä jarrupalaa.

      • kaisu

        Kymmenisen vuotta lajia aktiivisesti harrastaneena täytyy kuitenkin tuohon todeta, että T-jarrutus tai jarrutus kääntymällä eivät ole läheskään niin käyttökelpoisia tai tehokkaita jarrutuskeinoja liikenteessä.

        T-jarrutuksella vauhti ei hidastu tarpeeksi nopeasti jos paha paikka sattuu ja kääntymistä ei voi tehdä ihan missä tahansa, eikä ainakaan kovasta vauhdista. Lisäksi T-jarrutus kuluttaa renkaita, vaikka laittaisikin kovat renkaat. Ja ne kovat renkaat eivät sitten ole välttämättä paras vaihtoehto luisteluun.

        Ehdottomasti kannattaa hankkia jarrupala jostakin. Jarrupalalla jarruttaminen on kuitenkin se nopein ja luotettavin tapa pysähtyä. Erityislajien harrastajat ovat toki asia erikseen.


      • Don Quijote

        Täytyypä kysäistä sieltä.

        Olenkin yrittänyt harjoitella vaihtoehtoisia jarrutustekniikoita, ja jarrupalan käyttö onkin vähentynyt aika paljon. Jotenkin vain alitajunnassa piilee ajatus, että sekin pitäisi olla kunnossa.


    • Trroitsu

      Mulla 2 kertaa käytetyt spin luistimet.ostin aikanaan Helsingin keskustasta.yliopiston talossa olikohan intersport???oli vielä rata missä sai kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      216
      18088
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      49
      2245
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      145
      1463
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      126
      1416
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe