Apua sanalliseen yhtälöpari-tehtävään (9lk)

Anonyymi-ap

Yritin harjoitella erääseen kokeeseen (huomenna) enkä saanut täysin selville seuraavaa tehtävää.

Tehtävä tulee ratkaista yhtälöparin avulla algebrallisesti.

Tehtävässä henkilöllä on rahaa molemmissa käsissään. Jos hän siirtää 17€ oikeasta kädestä vasempaan, on kummassakin kädessä yhtä paljon rahaa. Jos hän (tekemättä edellistä) siirtää vasemmasta kädestä oikeaan 17€, oikeassa kädessä on kaksi kertaa niin paljon kuin vasemmassa. Kuinka paljon kyseisellä henkilöllä oli alkujaan rahaa vasemmassa ja kuinka paljon oikeassa kädessä?

Merkitsin itse muuttujia x= oikean käden rahat ja y= vasemman käden rahat

Sain myös jotain yhtälöpariin:
x - y = 34
Ja tiedän, että yhtälö 2y = x + 51 (tai jokin samankaltainen) sopisi toiseksi yhtälöksi pariin katsottuani kirjan vastaukset (oikeassa kädessä on 119€ ja vasemmassa 85€), mutta en oikein ymmärrä miten päätyä siihen toiseen yhtälöön (2y = x + 51).

Olisi kiva, jos joku sattuisi osaamaan ja pystyisi kertomaan, miten saada yhtälöpari/oikea vastaus.

12

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2(y - 17)= x 17

      • Anonyymi

        Kiitti tajuan ton paremmin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitti tajuan ton paremmin

        Näissä tehtävissä riittää aina lukea tehtävää hitaasti ja kirjoittaa samalla yhtälöt.


    • Anonyymi

      Ratkasenpa tämän sanallisen tehtävän päässälaskuna sanallisesti.
      Ensimmäisestä ehdosta seuraa, että alunperin oikeassa käsedessä oli siis 34 € enemmän kuin vasemmassa. Jälkimmäisestä ehdosta (vasemmasta 17 lisää oikeaan) puolestaan seuraa, että siirron jälkeen eron ollessa 68 tämä vasempaan käteen on myös jäänyt 68 ja oikeassa on 136. Eli siis ennen siirtoa, eli alunperin, 68 plus 17 = 85 ja oikeassa 137-17 = 119. Lienee koulutehtävä niin en laita tänne yhtälöitä valmiiksi kopioitavaksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10573
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10132
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4912
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4733
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3423
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3137
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3075
    Aihe