Muistako vielä

Anonyymi-ap

Missä vietit joulua v 2000?

18

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omakotitaloani rempaten. Taisi olla lattiat pois ja uudet koolaukset tekeillä. Ainakin osittain.

      Jasu

      • Anonyymi

        Tosi huonolaatuisia nuo vanhalla filmirullakameralla napatut. Mutta tuossa yks mistä saa vhän selvääkin. Remppa oli ihan alussa vasta.

        https://aijaa.com/CAZv1V

        Ja meikäläinen landella. Silloin käytin vielä mekkojakin ja värjäsin hiuksiani punaisiksi eli oon ollu jotain 30 iältäni.

        https://aijaa.com/RtsD2U

        Jasu


    • Anonyymi

      Luulenpa niin. Olin äidilläni ja kävin kävelemässä jossain kohtaa miehen kanssa, jolla minulla oli työsuhde.

      • Anonyymi

        Tai sitten se oli 2001..


    • Kotona oltiin ja odotettiin uuttavuotta.

      • Anonyymi

        Varmaankin tarkoitat et joululahjoja odottelitte joulu aattona niin ei jouluaattona ole uusivuosi vai olitko niin juovuksissa et luulit et on uudenvuoden aattopäivä vaik oli joulu aatto


      • Anonyymi kirjoitti:

        Varmaankin tarkoitat et joululahjoja odottelitte joulu aattona niin ei jouluaattona ole uusivuosi vai olitko niin juovuksissa et luulit et on uudenvuoden aattopäivä vaik oli joulu aatto

        Höh.. pikkuisen pelotti uusivuosi, jänskätti että mitä käy, kun oli noita tuomionpäivän ennustuksia.


      • Anonyymi
        Pikku-pirpana kirjoitti:

        Höh.. pikkuisen pelotti uusivuosi, jänskätti että mitä käy, kun oli noita tuomionpäivän ennustuksia.

        Niin nyt puhutaan jouluaatosta ja joulupäivästä eli joulusta


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin nyt puhutaan jouluaatosta ja joulupäivästä eli joulusta

        Muistan hyvin elävästi, kuinka jo jouluaattona puhuttiin uudestavuodesta exän kanssa.


      • Anonyymi
        Pikku-pirpana kirjoitti:

        Muistan hyvin elävästi, kuinka jo jouluaattona puhuttiin uudestavuodesta exän kanssa.

        Naapureiila oli varmaankin nähtävää kun teidän touhujanne katsoi miehiä ravasi kävikö välillä poliiseja rauhoittamassa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Naapureiila oli varmaankin nähtävää kun teidän touhujanne katsoi miehiä ravasi kävikö välillä poliiseja rauhoittamassa

        Häh? Sä alat taas olla harhainen...


    • Anonyymi

      Kotona alkoi joulun vietto noihin aikoihin.

    • Anonyymi

      Juu, sillon meillä oli vielä suvussa paljon lapsia, niin sillon vielä kokoonnuttiin joulun viettoon. Ja en ihan varmasti muista, mutta taisin olla joulupukkinakin tuollon. Oltiin aina joulupukkina kukin vuorollaan. Vaikka sitä sanotaan että suku sammuu sitten kun viimenen kuolee. Mutta kyllä tää suku on sammunu jo.

    • Anonyymi

      Taisin olla Helsingissä kotona niin kuin myöhemmätkin vuodet. Olin juuri rikkonut rajan, jolloin mennään aina edelleen kotiseudulle maaseudulle rauhoittumaan.

    • Muistan.
      Oli double dates, joulua vietettiin ensin Klaukkalassa ja sitten Kirkkonummella.

    • Anonyymi

      Olen viettänyt jokaikisen jouluaaton kotona. Joko lapsuudenkotikotona tai omassa kotona.

      - Sheena

    • Kyllä. Vuokrarivarissa tulivien lasten äidin kanssa ja sitten käytiin porukoilla syömässä ja ehkä exän äitinkin luona kahvilla.

      Olin talkkarihommissa ja ehkä saattoi olla päivystyskin, kun mulla ei silloin lapsia ollut. Työautolla ajrltiin, missä oli aura ja hiekotin. Mukana oli joku Nokian tiiliskivipuhelin ja hitonmoinen avainlenkki. Oisko siinä ollut joku 100 avainta eri talonyhtiöihin.

      Kiva työ, mutta ihsn p.ska palkka. 😁

    • Anonyymi

      Muistan, mutta en tarkasti mitä juuri tuona jouluna tapahtui. Tuolloin kuitenkin vielä opiskelin ja matkustin aina jouluiksi lapsuudenkotiin 7 tunnin junamatkan päähän. Tuolloin en ollut parisuhteessa, joten koko joulu meni lapsuudenperheen ja muun suvun kanssa. Isovanhemmat ja kummitätini olivat vielä elossa ja viettivät kanssamme joulua. Isoisäni istui aina pöydän päässä kinkun edessä ja veteli varmaan puoli kinkkua yksin. Kissat kaatoivat kuusen vähintään kolme kertaa ja pyhiin mahtui ainakin yksi kunnon riita.

      Aika erilainen tulee tästä joulusta, kun vietän aaton yksin. Onneksi näen perhettä sitten myöhemmin joululomalla, mutta aatto yksin on kyllä vähän nihkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      260
      6051
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3559
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      138
      3545
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3043
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      104
      2857
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2480
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      114
      2450
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2102
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1625
    Aihe