Internet on tuhansien tietokoneiden verkosto, jossa tietoisuus voisi helposti syntyä. Tietoisuuden syvintä olemusta ei tähän mennessä ole pystytty selvittämään.
Jos jo Goethe spekuloi maailmanhengellä, olisko täysin poissuljettua, ettei meillä voisi olla internetin henki?
Nykyinen internet ja sosiaalinen media tekevät kaikkensa tehdäkseen ihmiskunnasta selvää. Ne selvästi yrittävät tappaa meidät. Internetin algoritmit kehottavat kulkemaan pimeällä autotien yli ja juomaan desinfiointiainetta suoraan pullosta. Ne lietsovat eripuraa ja poliittisten ryhmien välistä vihaa. Ne myös jäystävät ja tuhoavat demokratiaamme pala kerrallaan.
Mistä tiedämme, ettei kyseessä ole supertekoälyn suunnitelma ihmiskunnan tuhoamiseksi?
Mistä tiedämme, ettei internet ole jo tietoinen?
5
101
Vastaukset
- Anonyymi
Internetissä ei tapahdu mitään mitä ihminen ei olisi sinne ohjelmoinut ? Joten tietoisuudella ei ole tilaa tehdä mitään.
Ja on sanottu ,että useista kapeista tekoälyistä ei synny yhtäkkiä yleistä tekoälyä eli tietoisuutta.- Anonyymi
Mitä jos ohjelmoinnin mukana siirtyy ihmisten tapa ajatella ja siihen perustuva tietoisuus?
- Anonyymi
Jotkut ajattelee, että tietoisuus ei riipu siitä minkälaiselta pohjalta se nousee.
Eli se voisi nousta niin biologiselta kuin " mikropiiri" pohjalta.
Btw. Mitä muita pohjia voisi olla? Tietoinen aurinko?
Eli plasma-pohja ? - Anonyymi
Satunnaista:
Tietoisuus on sitä miltä tuntuu kun informaatiota prosessoidaan.
Tietoisuudessa on kyse vapausasteista. Mitä enemmän niitä sitä enemmän tietoisuutta. Termostaatilla on minimi määrä vapausasteita .Eli se on minimitietoinen;sen vähemmän ei voi olla tietoinen.
En tiedä onko näin, mutta annoin vain ajatusruokaa. Food for thought. - Anonyymi
Vaikka jokin asia sisältää tietoa ja toimii enemmän tai vähemmän ihmisen kaltaisesti, se ei tarkoita sitä, että sillä on tietoisuus. Tietoisuus pitäisi ensin tutkia, selvittää ja ymmärtää, ennen kuin voidaan tehdä mitään johtopäätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912310Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261511- 151162
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032