Tiede on täyttä

Anonyymi-ap

Politiikkaa ja sen mukaan agendaa rakennetaan. Ihan hölmöä toimintaa kun tutkijat siitä kärsii.

11

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hölmöä toimintaa on denialistien perseily.

    • Anonyymi

      Tiedettä poliittiseksi nimittävät yleensä ne, jotka eivät tykkää tieteellisistä tutkimuksista saaduista tuloksista. Denialistit ja rokotevastaiset tuosta siis esimerkkeinä.

      Itse tiede ei ole poliittista. Politiikkaa ujuttautuu mukaan siinä kun valitaan tutkimuskohteita ja mahdollisesti yritetään miellyttää tutkimusta rahoittavaa tahoa. Siksi tutkijoiden sidonnaisuuksilla on merkitystä.

      Suurin kosketus politiikkaan yleensä tapahtuu siinä vaiheessa, kun mietitään että mitä muutoksia tutkimusten tulosten perusteella pitäisi tehdä nykyisiin tapoihin toimia.

    • Anonyymi

      Ilmastonlämpenemistiede on yhtä poliittista kuin kristillinen teologia. Sillä halutaan hallita kansaa ja kerätä ylimääräiset rahat pois aneiden muodossa. Jos et aneita maksa niin et ole ilmastopaavin ystävä ja maailmanloppu tulee etkä pääse taivaaseen.

    • Ei voi luottaa enää tieteeseen, koska nykyään tiedemiesten mukaan miehet voi synnyttää.

    • Anonyymi

      Politiikkaa on itselle epämieluisten tutkimustulosten ignooraaminen. Uskontoa täällä ilmenevä lähetystyö.

    • Anonyymi

      Samaa tiedettä harjoitetaan ympäri maailmaa lukemattomissa tutkimuslaitoksissa lukemattomien tutkijoiden toimesta. On varsin erikoinen ajatus, että he kaikki jakaisivat saman poliittisen ideologian. Itse asiassa ajatus ei olisi vain erikoinen, vaan suoraan sanoen järjetön.

      Olisiko ehkä kyse siitä, että tuhmat tutkijat ovat vieneet aloittajan suusta hänen mielitikkarinsa kertomalla aloittajan uskomuksien vastaisia tieteellisiä tuloksia. Jokin syyhän sille pitää keksiä, ettei joutuisi myöntämään oman uskomuksensa olevan vastoin tieteellistä tietoa.

      Nuoren Maan kreationistit eivät syytä politiikkaa. Heidän mielestään tutkijat ympäri maailmaa ovat Wanhan Wihtahousun, jota myös Perkeleeksi ja Saatanaksi kutsutaan, pettämiä.

      En tiedä, kummat ovat surkeampaa sakkia. Galluppien mukaan ilmastodenialistit ja nuoren Maan kreationistit ovat suunnilleen saman kokoiset marginaaliryhmät. Liialla järjellä kumpaakaan porukkaa ei liene siunattu.

      • Anonyymi

        Tieteen rahoituksella voi olla vaikutusta siihen, mitä tutkitaan ja myös tutkimustuloksiin.


      • Anonyymi

        Enpä tiedä kumpi on surkeampaa tiedettä, kristillinen teologia vai ilmastoteologia. Molempia harrastetaan ympäri maailmaa ja tulos on sama: Hihhulit hihhuloi ja kirkot vaatii rahaa.
        Tosin kristillisten osuus on mennyt aika pieneksi ja tilalle ovat tulleet viherstallarit uskontoaan julistamaan. Lopputulos on kuitenkin sama.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enpä tiedä kumpi on surkeampaa tiedettä, kristillinen teologia vai ilmastoteologia. Molempia harrastetaan ympäri maailmaa ja tulos on sama: Hihhulit hihhuloi ja kirkot vaatii rahaa.
        Tosin kristillisten osuus on mennyt aika pieneksi ja tilalle ovat tulleet viherstallarit uskontoaan julistamaan. Lopputulos on kuitenkin sama.

        Et taida edes tietää, mitä teologia oikeasti tutkii.
        Mitään ilmastoteologiaa ei ole edes olemassa muualla kuin omassa himmeäkuupaisessa maailmassasi.


    • Anonyymi

      kaikki "päättäjien" asiat on politiikkaa ja rahan ahneutta nykyään :(

      kattokkaa vaan, tasan varmasti tulee jossain vaiheessa ihmisille olemassaolovero, ulkonaliikkumis, ulosjengitysvero tai joku muu vastaava joka on sit nimetty tietysti kivasti ja vetoavasti.

      yleensäkkin kaikille asioille mitä tavikset tekee tulee jossain vaiheessa joku vero,maksu tai rekisteröitymispakko

      • Anonyymi

        Onko tuo muka terveen kuupan tuotosta? Miksi ihmeessä asut tiedepalstalla, kun et tieteestä ymmärrä enempää kuin sika differentaiaalilaskennasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      362
      12298
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5377
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3908
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      195
      2573
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1962
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      870
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      832
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      742
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      706
    Aihe