Miten luonnehtisit ihmistä joka on suorittanut kaikki olemassa olevat alan tutkinnot joka on siis kaikkien alojen asiantuntija?
Opiskelut opiskeltu
Anonyymi-ap
10176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Opettajan ura on juuri alkanut.
Tutkinnoista en tiedä, mutta eiköhän näitä kaikkien alojen asiantuntijoita löydy jokaisen lähiöpubin nurkkapöydistä.
Sitten kun on joku hitsausluokka rimaa hipoen suoritettuna voi siirtyä mille tahansa alalle ja pistää kaiken tutkimustiedon uusiksi. Vain taivas on rajana ja voit vain ilmoituksella kumota vaikkapa minkä tahansa fysiikan teorian.
Asiantuntija, joka ei ymmärrä tietämättömyyttään.
Taloustiede: niukkuuden periaate.
Reaalimaailmassa kaikki on rajallista.
On tehtävä valintoja.
Vähän kaikkea, eli ei mitään syvällisesti,
autistinen äärierikoistuminen johonkin,
vai jotakin siltä väliltä?
Ääripäitä siis laaja osaaminen vs keskitetty osaaminen.
Kaikki on tarpeen.
Luonnehtisin siten, että mitä enemmän tietää, sitä vähemmän ymmärtää. Varsinkaan itseään.
Mitenkä joku voi olla kaikkien alojen asiantuntija jos se on suorittanut oman alansa tutkinnot?
Jostain ilmastonlämpenemispalstalta ja vähän muualtakin voisi tietysti löytyä joku kollipelle mutta tuskinpa hän on omankaan alansa kaikkia tutkintoja suorittanut vaikka onkin kaikkien alojen asiantuntija.
Joku raja on nyt ylitetty pysyvästi ihmiskunnan historiassa, kun chat gpt tekoäly pystyy tekemään lähes kaikki opiskelijoiden kirjoitustyöt. Tosin myös opettajat voivat käyttää sitä arvosteluvälineenä. :-)
Ja se tekoäly paranee koko ajan.
Luonnehtisin häntä itsekkääksi elämänsä haaskaajaksi.
Miksi ihmeessä noin lahjakas ihminen tuhlaisi aikaansa joutavanpäiväisten tutkintojen suorittamiseen? Yksi tai kaksi kovaa tutkintoa riittää ja se jälkeen keskitytään tekemään jotakin ihmiskunnan ja itsen kannalta hyödyllistä. Lisätutkintojen suorittaminen ei sitä ole.
Luonnehtisin henkilöä himo-opiskelijaksi, jolla on paitsi pullonpohjasilmälasit myös hyvä opiskelutekniikka. Puhuu viittäkymmentä kieltä, on mestari shakissa ja kaikissa urheilulajeissa ja vielä fitness-mestari ja rakennusmestari.