Miten luonnehtisit ihmistä joka on suorittanut kaikki olemassa olevat alan tutkinnot joka on siis kaikkien alojen asiantuntija?
Vastaukset 10
- Anonyymi
Opettajan ura on juuri alkanut.
- Anonyymi
Tutkinnoista en tiedä, mutta eiköhän näitä kaikkien alojen asiantuntijoita löydy jokaisen lähiöpubin nurkkapöydistä.
- Anonyymi
Sitten kun on joku hitsausluokka rimaa hipoen suoritettuna voi siirtyä mille tahansa alalle ja pistää kaiken tutkimustiedon uusiksi. Vain taivas on rajana ja voit vain ilmoituksella kumota vaikkapa minkä tahansa fysiikan teorian.
- Anonyymi
Asiantuntija, joka ei ymmärrä tietämättömyyttään.
Taloustiede: niukkuuden periaate.
Reaalimaailmassa kaikki on rajallista.
On tehtävä valintoja.
Vähän kaikkea, eli ei mitään syvällisesti,
autistinen äärierikoistuminen johonkin,
vai jotakin siltä väliltä?- Anonyymi
Ääripäitä siis laaja osaaminen vs keskitetty osaaminen.
Kaikki on tarpeen.
- Anonyymi
Luonnehtisin siten, että mitä enemmän tietää, sitä vähemmän ymmärtää. Varsinkaan itseään.
- Anonyymi
Mitenkä joku voi olla kaikkien alojen asiantuntija jos se on suorittanut oman alansa tutkinnot?
Jostain ilmastonlämpenemispalstalta ja vähän muualtakin voisi tietysti löytyä joku kollipelle mutta tuskinpa hän on omankaan alansa kaikkia tutkintoja suorittanut vaikka onkin kaikkien alojen asiantuntija. - Anonyymi
Joku raja on nyt ylitetty pysyvästi ihmiskunnan historiassa, kun chat gpt tekoäly pystyy tekemään lähes kaikki opiskelijoiden kirjoitustyöt. Tosin myös opettajat voivat käyttää sitä arvosteluvälineenä. :-)
Ja se tekoäly paranee koko ajan. - Anonyymi
Luonnehtisin häntä itsekkääksi elämänsä haaskaajaksi.
Miksi ihmeessä noin lahjakas ihminen tuhlaisi aikaansa joutavanpäiväisten tutkintojen suorittamiseen? Yksi tai kaksi kovaa tutkintoa riittää ja se jälkeen keskitytään tekemään jotakin ihmiskunnan ja itsen kannalta hyödyllistä. Lisätutkintojen suorittaminen ei sitä ole. - Anonyymi
Luonnehtisin henkilöä himo-opiskelijaksi, jolla on paitsi pullonpohjasilmälasit myös hyvä opiskelutekniikka. Puhuu viittäkymmentä kieltä, on mestari shakissa ja kaikissa urheilulajeissa ja vielä fitness-mestari ja rakennusmestari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741195
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti4801037Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan79982Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli79938- 78913
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52793Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10768- 67767
Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35682Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16590