Täytyy ekana sanoa, että en ole mikään varsinainen punttihirmu, mutta noin 2kk perehtynyt tähän toimintaan tällaisena ns. myöhäisherännäisenä.
Pari viikkoa sitten salille ilmestyi eräs keski-ikäinen hemmo, joka on ihan normivartaloinen, mitä nyt sitä samaa pientä kaljapakkia ja taikinaa, mitä itsellänikin näin keski-ikäisenä on päässyt kertymään.
Ei voinut olla kiinnittämättä huomiota, kuinka tämä ikäkollega latoi saman tien laitteisiin sellaisia painoja, joita edes salin isoimmat körmyt ei saa puhtaasti liikkeelle itsestäni puhumattakaan, ja tyyli on kaverilla sellainen, että sellaisia lyhyitä nykäisyjä apinan raivolla ja hirveällä tahdilla. Taljalaitteissa levyt vaan paukkuu ja rytisee. Se on siinä nyt 2 viikkoa jo repinyt ja tekee pahaa katsoa, koska tiedän itsekin että melkein 5-kymppisenä ei todellakaan kannata ainakaan ensialkuun riuhtoa hullun raivolla.
En hitto sentään tiedä, kehtaanko sanoa mitään täysin tuntemattomalle, mutta kun se varmaan rikkoo kohta itsensä lisäksi ne laitteetkin. Kaikkeen ei voi vaikuttaa, ehkä pitää vain olla hiljaa, en tiedä. Miten itse toimisit, mitä sanoisit tms?
Heebo vetää liian isoilla painoilla liian kovaa.
2
252
Vastaukset 2
- Anonyymi
Salin omistajaa kiinnostaa laitteiden kohtelu. Puhu hänelle.
- Anonyymi
Kuvauksestasi päätellen tuo hemmo on treenannut ennenkin.
Taljoissa ei pysty tekemään mitään apinan raivolla.
Eikä juuri putkivärkeissäkään.
Pakko-ohjatut vekottimet ovat turvallisia.
Vahinko, ettei käyttämälläni salilla ole noin huolehtivia kumppaneita.
Olen aina panostanut suorituskykyyn, tehoon.
Kapea pyramidi, 6 + 4 + 2 + 1 rautaa lisäten ja sama alaspäin kiloja vähentäen. Myös sarjat tasavitosilla ovat valikoimassani. Pienille lihasryhmille pitempiäkin sarjoja.
Mutta välinpitämätön ympäristö.
Kun 75v ikäisenä, 89kg painavana vedin maasta maksimikseni 200kg niin kukaan ei osoittanut huolestumistaan! Kamalaa. Aikanaan salilla käyneet, maassamme työssä olleet venäläiset olivat empaattisuudessaan avoimia.
Maatuska kysyttyään ikääni: Sinu pitä olla huvi varovaine! Tai nuorehko venäläinen heppupari: Sina huvi vahva vanha ukko.
Kyllä suomalaiset ovat tylyjä! Ei huolta. Ei varoituksia! Ei neuvoja! Ei mitään. Tosin vempelesalin vieressä olevassa tilassa ei ole koskaan tungosta vaikka siinä on kahden suorituspaikan nostolava.
Liikkuvuuden ja räjähtävyyden heikettyä olen käyttänyt myös vempelesalin kutoutumisvekottimia. Sopivat liikuntarajoitteisille. Tosin joukossa on jokunen kehonrakentajakin.
Vanhanaikainen mielipiteeni. Miehestä on löydyttävä tehoa tai ainakin voimaa vähintään sen verran kuin päältä katsoen voisi odottaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45687
- 20639
- 52594
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit39562- 71552
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan177486