Suomen urheilijat menestyvät urheilukilpailuissa, nyt kun Venäjän urheilijat on boikotoitu, heitetty yli laidan kilpailuista.
Se tietää suomalaisille ja muunkin maailman urheilijoille , ei yksin menestystä vaan myös tukuttain rahaa.
Hyvin muistuu mieleen, 1900-luvulla, Pekka Tiilikainen, Paavo Noponen ja Suomen urheilujohto listasivat Neuvostoliiton ja Itä-Saksan lahjakkaat urheilijat ammattiurheilijoiksi, ja muiden maiden urheilijat taas amatööreiksi.
Miten on nyt? Ketkä ovat mitäkin? Ketkä ovat niitä ammattiurheilijoita maailmassa?
Venäjän urheilijat on nyt heitetty syrjään maailman kilpakentiltä. Mikä nyt on syynä siihen?
Luulenpa, että pelkkä länsimainen ahneus ja kuuluisuus on siinäkin asiassa saanut ylivallan maailmassa ja vaikuttaa tilanteeseen, koska sitä ei joidenkin muiden maailman maiden sotiessa keskenään ole otettu koskaan juuri lainkaan huomioon.
Niin kuin myös länsimaiden kasvava pelko siitä, että kansalaistensa tasa-arvoon tähtäävien maiden arvostus ja valta kasvaa maailmassa.
Muistan vieläkin sen surullisennuoren venäläisen taitoluistelijan kaltoinkohtelun talviolympialaisissa.
Koko länsi vastaan 15v. huippulahjakas urheilija. Ja siinäkin vain pointina se, että tyttö kuului väärän maan, venäläisten urheilujoukkueeseen.
Sitäkö on rauhanomainen rinnakkaiselo maailmassa eri maiden välillä? Onko olympiasoihdun sytyttämisellä rauhan symbolina kaikkia maita yhdistävänä enää mitään todellista merkitystä?
Hyvin valmentajien avulla harjoiteltu länsimainen kyynärpääteknikka valtaa yhä vain enemmän alaa urheilun maailmassa.
Samanlainen boikotti on Suomessa ollut myös, Työväen urheiluliiton, TUL:n, urheilijoita kohtaan.
Ja kiellettyjen aineiden käyttö tuli Suomen omissa, Lahden maailmanmestaruus kisoissa esille. Silloin suomalaisia urheilijoita kärysi kiellettyjen aineiden käytöstä.
Miksi suomalaiset eivät halua muistaa sitä?
Venäläisiä taas on boikotoitu jo vuosia kiellettyjen aineiden käytöstä.
Urheilun nykytila Suomessa ja maailmalla
Anonyymi-ap
0
230
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251979
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1281510En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1331141The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223912- 151859
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20768