Mämmi , valmista näppituntumalla.

Anonyymi-ap

Mämmin valmistaminen onnistuu näppituntumallakin. Lämpömittari antaa kuitenkin lisävarmuutta.

Valmista mämmi näppituntumalla näin:

Kuumenna sopiva vesimäärä noin 65-70 asteiseksi.
Lisää veteen vähitellen ja sekoittaen yksi kolmasosa maltaita ja kaksi kolmasosaa jauhoja niin että saat sakean vellimäisen-notkean puuromaisen seoksen.
Imellä mämmiseosta noin 70 asteisessa sähkölieden uunissa 3-4 tuntia.
Kun mämmi on imeltynyt, laita mämmikattila liedelle ja lisää pomeranssinkuori ja suola. Jos mämmiseos on sakeaa, niin voit tarvittessa ohentaa kuumalla vedellä niin että saat sakean vellimäisen mämmiseoksen. Sekoita liedellä koko ajan ja varo pohjaan palamista. Kuumenna mämmiseos niin että se alkaa kuplimaan ja anna kuplia noin 10 minuuttia edelleen koko ajan tehokkaasti sekoittaen.
Siirrä mämmikattila sivuun ja anna seisoa noin 15-30 minuuttia.
Laita mämmi korkeareunaiseen lasiseen tai keraamiseen uunivuokaan ja lisää pinnalle muutama ruokalusikallinen vettä ja siirappijuova estämään kuorettumista. Tarvittessa voit lisätä vettä paistamisen aikana.
Paista aluksi noin 180 asteisessa sähkölieden uunissa noin 1/2 tuntia. Alenna uunin lämpötila noin 120-130 asteeseen, niin voit paistaa täysiä vuokia. Näin mämmi ei kuivu eikä korppuunnu ja saat erinomaisen mehevän mämmin. Ohut kerros mämmiä laakeassa vuoassa kuivuu ja korppuuntuu erittäin helposti
Paista mämmiä noin 3 tuntia.

Anna mämmin seisoa peitettynä viileässä noin 3 päivää - mämmi on silloin parhaimmillaan.
Tarjoile mämmi perinteisesti maidon tai kerman ja sirotesokerin kanssa. Kuohukerman ja sopivien raaka-aineiden kanssa saat mämmistä näyttäviä jä'lkiruoka-annoksi. Appelsiinihillo on sopiva sellaisenaan tai kuohukerman "koristeena".

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        376
        8323
      2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        169
        2694
      3. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        76
        968
      4. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        12
        930
      5. Sylikkäin.

        Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
        Ikävä
        60
        873
      6. Postilaatikoista

        Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
        Kihniö
        25
        856
      7. Nainen arvaa kuka

        En ikävä kyllä elä enää pitkään
        Ikävä
        55
        843
      8. Sano nyt kiertääkö

        Huhut meistä tai jostain muusta?
        Ikävä
        64
        822
      9. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        46
        796
      10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

        "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
        Maailman menoa
        72
        742
      Aihe