Mämmi , valmista näppituntumalla.

Anonyymi-ap

Mämmin valmistaminen onnistuu näppituntumallakin. Lämpömittari antaa kuitenkin lisävarmuutta.

Valmista mämmi näppituntumalla näin:

Kuumenna sopiva vesimäärä noin 65-70 asteiseksi.
Lisää veteen vähitellen ja sekoittaen yksi kolmasosa maltaita ja kaksi kolmasosaa jauhoja niin että saat sakean vellimäisen-notkean puuromaisen seoksen.
Imellä mämmiseosta noin 70 asteisessa sähkölieden uunissa 3-4 tuntia.
Kun mämmi on imeltynyt, laita mämmikattila liedelle ja lisää pomeranssinkuori ja suola. Jos mämmiseos on sakeaa, niin voit tarvittessa ohentaa kuumalla vedellä niin että saat sakean vellimäisen mämmiseoksen. Sekoita liedellä koko ajan ja varo pohjaan palamista. Kuumenna mämmiseos niin että se alkaa kuplimaan ja anna kuplia noin 10 minuuttia edelleen koko ajan tehokkaasti sekoittaen.
Siirrä mämmikattila sivuun ja anna seisoa noin 15-30 minuuttia.
Laita mämmi korkeareunaiseen lasiseen tai keraamiseen uunivuokaan ja lisää pinnalle muutama ruokalusikallinen vettä ja siirappijuova estämään kuorettumista. Tarvittessa voit lisätä vettä paistamisen aikana.
Paista aluksi noin 180 asteisessa sähkölieden uunissa noin 1/2 tuntia. Alenna uunin lämpötila noin 120-130 asteeseen, niin voit paistaa täysiä vuokia. Näin mämmi ei kuivu eikä korppuunnu ja saat erinomaisen mehevän mämmin. Ohut kerros mämmiä laakeassa vuoassa kuivuu ja korppuuntuu erittäin helposti
Paista mämmiä noin 3 tuntia.

Anna mämmin seisoa peitettynä viileässä noin 3 päivää - mämmi on silloin parhaimmillaan.
Tarjoile mämmi perinteisesti maidon tai kerman ja sirotesokerin kanssa. Kuohukerman ja sopivien raaka-aineiden kanssa saat mämmistä näyttäviä jä'lkiruoka-annoksi. Appelsiinihillo on sopiva sellaisenaan tai kuohukerman "koristeena".

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        183
        5047
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        21
        4440
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3127
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        256
        3007
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2912
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2521
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1929
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        42
        1812
      9. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        70
        1780
      10. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1777
      Aihe