YLE:
"El niño -sääilmiön ennakoidaan nousevan hallitsevaksi myöhemmin tänä vuonna, arvioivat tutkijat brittiläisessä The Guardian -lehdessä Tutkijoiden mukaan ilmiö nostaisi ilman lämpötilaa maailmanlaajuisesti, tuottaisi ennennäkemättömiä lämpöaaltoja tai pahentaisi äärimmäisiä sääolosuhteita eri puolilla maailmaa.
Sen myötä myös maapallon ilmaston lämpeneminen ylittäisi hyvin todennäköisesti 1,5 astetta, lehti kirjoittaa."
Ans katsoa kuinka käy. La nina onkin jo vaikuttanut normaalia pidempään. Jos se muuttuu suoraan el ninoksi, voi muutos olla melkoinen myös keskilämpötilaan. Jos se ehtii alkaa jo kesällä, todennäköisesti vuosi 2023 tekee uuden lämpäennätyksen. Jos alku siirtyy syksyyn, voi olla, että enkka tulee vasta 2024. Pitkään tässä onkin ollut vähän tasaisempaa.
"El niño -sääilmiön ennakoidaan nousevan hallitsevaksi myöhemmin tänä vuonna, arvioivat tutkijat brittiläisessä The Guardian -lehdessä Tutkijoiden mukaan ilmiö nostaisi ilman lämpötilaa maailmanlaajuisesti, tuottaisi ennennäkemättömiä lämpöaaltoja tai pahentaisi äärimmäisiä sääolosuhteita eri puolilla maailmaa.
Sen myötä myös maapallon ilmaston lämpeneminen ylittäisi hyvin todennäköisesti 1,5 astetta, lehti kirjoittaa."
Ans katsoa kuinka käy. La nina onkin jo vaikuttanut normaalia pidempään. Jos se muuttuu suoraan el ninoksi, voi muutos olla melkoinen myös keskilämpötilaan. Jos se ehtii alkaa jo kesällä, todennäköisesti vuosi 2023 tekee uuden lämpäennätyksen. Jos alku siirtyy syksyyn, voi olla, että enkka tulee vasta 2024. Pitkään tässä onkin ollut vähän tasaisempaa.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Toivottavaa olisi, että tutkijat olisivat väärässä tuon 1,5 asteen suhteen. Mutta kun katselee historiaa taaksepäin, niin taitaa olla turha toivo. Ilmaston lämpeneminen palaa nopeasti nousevalle käyrälle, kuten ennenkin la nina ilmiön jälkeen.
Entä sitten? On vain hyvä asia, että lämpötila nousee. Jopa nykyinen talvi on ollut liian kylmä.
Ilmastonmuutos on globaalisesti pahimpia uhkia ihmiskunnan hyvinvoinnille. Suomi ei ole muusta maailmasta eristetty saari.
Ilmastonmuutos ei ole mikään uhka.
Kaikki tulevaisuudentutkijat sijoittavat ilmastonmuutoksen viiden pahimman uhkan listalle. Useissa yhteyksissä sitä on pidetty jopa pahimpana.
Mutta kiitos, kun oikaisit käsitykseni. On se hyvä, että S24 palstalla asuu tällainen nerous. Ei olisi uskonut, kun palstan tasoa seurailee.
Oikeasti olet harvinaisen typerä ihminen, mutta kaikkia se leipä elättää.
Velkaantuminen on pahempi ongelma kuin ilmastonmuutos.
Pesraukiselle velkaantuminen on akuutti ongelma.
Maapallon ihmispopulaatiolle ilmastonmuutos on vakava tulevaisuuden ongelma.
Kumpi on tärkeämpi? Kurjuuttaan itkevä persaukinen sosiopaatti, vai ihmiskunnan tulevaisuus?
Ihmiskunnan tulevaisuus ei muutu miksikään teki normaali ihminen sitten mitä tahansa. Joten ensisijaisesti jokainen huolehtii omasta taloudestaan eikä rääkyvistä hysteerikoista tarvitse piitata. Jos on velkaa niin sitten keskitytään maksamaan se kokonaan pois eikä mitään lisävelkaa oteta.
Tällä hetkellä suomalaisten kotitalouksien keskimääräinen velkaantumisaste on noin 140% mikä on järkyttävän paljon (varsinkin kun huomioidaan että puolet on velattomia). Tavoitteena pitäisi olla, että kotitalouksien velkaantumisaste on alle 100%. Jos ei pysty ostamaan sähköautoa, aurinkopaneeleita tai lämpöpumppuja ilman velkaa niin niitä ei osteta. Itse asiassa sähköauto-, aurinkopaneeli- ja lämpöpumppulainat pitäisi olla laittomia.
Kotitalouksien pitää lisätä säästämistä ja vähentää velkaantumista. Aivan kuten suurin osa kotitalouksista aikookin tehdä.
Ihmiskunnan tulevaisuuden ratkaisee, mitä 8 miljardia yksittäistä ihmistä tekee.
Tämän on oltava jokin botti.
Ja miten niin botti? Et sitten vaivaudu edes sanomaan mitä vikaa tuossa on. Suomalaiset ovat jo nyt ylivelkaantuneita ja sitten mielisairas eliitti haluaa vielä suomalaisten ostavan velaksi kaikenlaista paskaa koteihin. Kokoomuksen sairaat paskapoliitikot haluavat valtion velkaa pienemmäksi, mutta silti haluavat ihmisten ostavan velaksi kaikenlaista paskaa. Yli 90% suomalaisista kotitalouksista ei kykene ostamaan mitään uutta autoa saati sitten jotain sähköauton tapaista ylihintaista kikkelinjatketta.
Yksittäiset ihmiset tekevät mitä itse lystäävät.
Muutan kantaani, botitkaan eivät ole enää sillä tasolla, että jauhaisivat täällä lähes identtisiä lauseita päivästä ja kuukaudesta toiseen.
Kyseessä ei ole identtiset lauseet kuten varmasti näkisit, jos osaisit lukea.
Pyhä Sylvi. Sanoin "lähes identtiset", kuten varmasti näkisit, jos osaisit lukea.
Liian kylmä?
"Tämän viikon keskilämpötila on jopa 5–8 astetta tammikuun loppupuolen keskiarvoa korkeampi... kertoo meteorologi Joanna Rinne Forecan blogissa.
Ensi viikolla keskilämpötilat ovat 3–4 astetta korkeammat kuin tavallisesti. Tammi–helmikuun vaihteeseen ennustetaan laajalti nollakelejä tai vain muutaman asteen pakkasta."
Jos näinkin poikkeuksellisen lämmin talvi on sinulle liian kylmä, muuta Namibiaan. Siellä on lämmintä.
Ja talvella saisi olla vielä muutama aste lämpimämpää niin ei olisi loskaa.
Pakkomielteinen kognitiivisilta kyvyiltään heikkotasoinen ihminen voi muistuttaa huonoa bottia.
Jännästi monet silti jäävät noiden bottien kanssa jankuttamaan, vaikka hyvin tietävät ettei internetissä kukaan pääse sanomaan viimeistä sanaa. Onkohan se jotakin psykologista riippuvuutta riitelystä?
On se hienoa kun jos-niin-ehkä-kenties-mahdollisesti-myöhemmin-ennustetaan-tiedemiehet ovat saaneet palstatilaa YLE:ltäkin ja pääsevät julistamaan uusia persiilleenmeneviä ennusteluitaan.
Vielä hienompaa olisi jos he tunnustaisivat että menihän aikaisemmatkin ennustelut pieleen joten älkää ottako näitäkään ennusteluja muuna kuin turhanaikaisena hörhöjuttuna.
Ilmakehän ilmiöiden selittäminen ilmiöillä on tieteellisin menetelmä, mitä on koskaan keksitty.
Nykyisen ilmastonviilenemisilmiön voi helposti selittää lämpenemättömyysilmiöllä. Jos alarmistihihhulilta löytyy riittävästi mielikuvitusta, niin hän voisi keksiä lämpenemättömyysilmiölle jonkun lasten satukirjatasoisen nimenkin. Olisiko joku La -alkuinen mitään?
Ei ole olemassa mitään ilmastonviilenemisilmiötä. Tällä vuosikymmenellä menee 1,5 asteen raja rikki. Kitise sinä sitten ilmaston viilenemisestä, kun ENSO muuttaa suuntaansa.
Huuhaajutut ovat hauskoja. Keksi lisää satuja. Esimerkiksi ilmastonlämpenemisilmiöstä. Tai ihan mistä tahansa.
Onko näitä botteja kaksi?
Kyllä tällä palstalla on botteja varmaan enemmän kuin kaksi.
Yksi aloittaa että Voi lapsi kulta ja ja toinen suoltaa paskaa ilmastotavoitteista ja kolmas jostain tuhannesta tiedemiehestä.
Ei botteja, vaan pakkomielteisiä vajakkeja. Kyllä noita tekstejä tuottaa ihan biologispohjainen äly, joskin keskimääräistä rappeutuneempi.
http://arctic-news.blogspot.com/2023/01/a-huge-temperature-rise-threatens-to-unfold-soon.html
Alkava El Niño ja auringonpilkkujen lisääntyminen yhdessä johtavat peräti 18,44°C lämpenemiseen vuoteen 2026 mennessä, mikä tarkoittaa maapallon muuttumista elinkelvottomaksi ja ihmiskunnan sukupuuttoa. Nauttikaa siis siitä vähästä ajasta mitä teillä on jäljellä.
Tuossa ei ole mitään logiikkaa. Mitään tuollaista ei tule tapahtumaan, ei ainakaan ilmastonmuutoksen takia.
Eivät johda; ei edes silloin vaikka pahimmat skenaariot toteutuisivat. Mistään ei maapallolle voi tulla sellaista määrää energiaa, että tuollainen muutos olisi vuoteen 2026 mahdollinen.
Todennäköistä kuitenkin on, että 2026 on lyöty taas uusi kovempi lämpäennätys pöytään ja jopa 1,5 asteen rajaa saatetaan hätyytellä nousussa.
Tonnäkösesti vuonna 2026 alarmistihihhulin päähän on taas lyöty uusi ennustus mutta ei sillä ole mitään väliä.
Kyseessä täysin teoreettinen skenaario ja mitä tekee lukutaidoton denu? Hän "uutisoi" tänne, että "johtavat". Epätoivoista olkiukkoilua - kun hän ei muuhun pysty.
Oletko miettinyt mitä tekisit jos et pääsisi tänne riitelemään trollien kanssa?
Ei Niño on paikallinen sääilmiö. Globaali ilmasto on eri asia.
Paitsi jos sääilmiö on lämmin...
Sekä el nino että la nina ovat ilmiöitä, jotka vaikuttavat globaaliin lämpötilaan. Vaikka vaikutus kohdistuu pääasiassa Tyynenmeren alueella vaikuttava ilmiö, on se voimakkuudeltaan ja laajuudeltaan niin suuri, että se heijastuu maapallon troposfäärin keskimääräiseen lämpötilaan.
Googlaa ENSO ilmiö.
Just joo, ja suomalainen autoilija kumoaa la Niñan mennen tullen.
Ilmiöt eivät vaikuta yhtään mihinkään muuhun kuin alarmistien höyrypäisiin aivoihin.
Ja tuuli syntyy kun puut heiluu. Vanha ilmastoteologinen totuus.
Ilmiöt on hieno tapa esittää se että ei fysiikasta tajua yhtään mitään.