Nykyinen hallitus jatkoi kipeitä leikkauksia, puuttuvasta oikeusturvasta, noin puolelta miljoonalta köyhyyseläkeläiseltä. Nolo 30€/kk EI ole mikään korotus, kun eläkkeet ovat edelleen, sen n. 550€/kk MIINUKSELLA, siltä viime eduskuntavaalien aikaiselta köyhyysrajalta, joka oli 1 250€/kk.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17641670/aarioikeistokeskustan-korruptiokulmuni-valehteli-elakelaiskoyhille-torkeasti
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17655173/ek-medialemmikki-aarioikeistovihreiden-korruptioohisalo-lakkautti-elakekoyhyystutkimuksen#comment-118463438
Sen lisäksi, laittoman ex-äärioikeistohallituksen leikkaukset, puuttuvasta oikeusturvasta, ovat edelleen kompensoimatta, jyrkkiin elinkustannusten nostoihin vastaamatta, reseptilääkekorvauksista on leikattu, pääsymaksut reseptilääkkeisiin ym pakkomaksut poistamatta, päivityksiä, aitoja korotuksia, ym tälle vuosisadalle, eläkkeiden nostamisia, kuten muissa Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa - EI ole tehty.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17646666/li-andersson-on-rkplainen-aarioikeistoekstremisti-siita-ei-ole-epailystakaan
Maksetaanko Rkpn TeekutsuAnderssonin, ökyrikkaiden suomenruotsalaisten, perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollisten, osake-vakuutuskuoriin yritys-maatalous-kulttuuri-korona-ym tukia jemmaavien porhojen, koulujen yksityistämiset, eli rikkaiden yksityiskouluhanke, Suomen vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden hengillä ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17644085/vale-tasa-arvolaki-on-kovempi-aarioikeistoekstremistinen-poliisi-militaristivaltio
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720
Olemme vaatineet, anoneet, pyytäneet ja perustelleet, kertoneet tarpeestamme saada tiedonvälitystä, vastauksia näihin vakaviin asioihin niin ek-Yleltä, kuin muistakin ek-medioista, emme ole saaneet. Nykyistä hallitusta, ei ole koko neljän vuoden aikana, vastuutettu eläkeläisköyhyys hätätilasta, saati veroparatiisi-sote-ihmiskaupasta, köyhyyteen pakottamalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17661451/en-tule-aanestamaan-seuraavissa-vaaleissa-ei-ole-todellista-realistista-vaihtoehtoa#comment-117886652
Sanaa: eläkeläisköyhät, emme ole vuosiin kuulleet, yhdenkään ministerin / kansanedustajien suista. Sellainen on YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ, jossa äänestäminen on jo hengenvaarallista.
Hallituksen eläkeköyhiltä lisää leikkaajat, väittävät torjuvansa leikkauksia
23
1121
Vastaukset
- Anonyymi
Eläkkeisiin pitäisi laittaa katto eli yli 1000 euron eläkkeitä ei pitäisi maksaa.
- Anonyymi
Ruotsissa eläkekatto on 6 500€/kk, eikä osake-vakuutuskuoririkollisuutta kustanneta valtion, eli kansan verovaroista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17570837/ruotsissa-on-6-500ekk-elakekatto-eika-osake-vakuutuskuoririkollisuutta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17714907/kaikki-ennen-julkinen--on-jo-yksityistetty-
On tietenkin hyvä, että PetosKokPersKrdjne, kertovat jo tässä vaiheessa, että niiden mielestä, ei pitäisi olla minkäänlaisia eläkkeitä, vaikka eihän niitä käytännössä, enää n. miljoonalle, Suomen kansalaisista ole.- Anonyymi
Näinpä
- Anonyymi
Sumutus on siis käynnissä ek-medioissa, joiden toimittajien konsensus siitä, että ainut mitä halutaan on yksityistämisen yksityistäminen, eli kaikki demokratian ja oikeusvaltion, kansalaisoikeuksien tunnusmerkkien rippeetkin, halutaan apinanraivon tuhovimmalla murskata, kansalaisten mielistä ensimmäiseksi, systemaattisella aivopesulla, disinformaatiolla ja eläkeläisväestön vihaignoroinnilla ek-medioissa.
- Anonyymi
sdp:hän on aina leikannut eläkeläisiltä. V 1996 varastettiin työeläkkeistä jo työssäoloaikana itse niihin maksettua kelan pohjaosa pois, silloin määrä 450 mk, eikä sitä koskaan palautettu. Samoihin aikoihin KOULUTUKSESSA Moskovassa olleet somalit koivisto otti muka"pakolaisina" tänne. Niillekö kelan pohjaosa annettiin? ITSE MAKSETTUA POHJAOSAA EI IKINÄ PALAUTETTU ELÄKKEISIIN!!!
Verkkouutiset 19.10.2021: "SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan puolue ei kannata puoliväli-indeksin palauttamista eläkkeisiin.
Yli 20 SDP:n kansanedustajaa on allekirjoittanut Kimmo Kiljusen (sd.) kirjallisen kysymyksen, jossa ehdotetaan taitetusta indeksistä luopumista ja korotuksia eläkkeisiin. "
Lipposen "sateenkaarihallitus" kurmotti eläkeläisiä aikaansaamalla taitetun, huonon eläkeindeksin.
Sdp:ssä sama "kurmotus" jatkuu. Samoin KESKUSTASSA lähes kaikki kansanedustajat ovat äänestäneet vastaan joka kerta, kun eduskunnassa on äänestetty taitetun eläkeindeksin parantamiseksi, Asian voitte tarkistaa eduskunnan sivuilta.- Anonyymi
sdp lindmanista vielä. Kun viimeksi äänestettiin (tarpeettoman?) sitran ökyisopalkkaista
johtajaa, sdp lidman äänesti kokoomuslaista kataista vaikka ehdolla oli pätevämpikin henkilö .
sdp:läisenä esiintyvä lindman taitanee ollakin kokoomuslainen?
- Anonyymi
Älä nyt Itke. Itke oikeistohallitukseb aikana.
- Anonyymi
Rpow doe teo deepede tpo?
Mikä on "hallitukseb " onkos se tämä nykyinen bilehallitus? - Anonyymi
Eduskunnassa on äärioikeistoekstremistinen YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ, ei mitään eroa poliittisten puolueitten välillä, ole ollut enää vuosikymmeniin, pelkkää sumutusta Iines.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17715037/quantanamo-on-nyt-suomessa-kidutettavina-suomen-kansa
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/stora-protester-mot-netanyahu-i-israel
Suomi samassa jamassa, kuin äärioikeistoisrael, vielä pahemmassa siinä mielessä, ettei ole tiedonvälitystä, vain toukkia syöviä militaristien kakaroita ja markkina-kok-iskelmahumpasta jutustelevia hölmöläisiä toimittajina, ym muita korruptiotuilla voideltuja.
https://www.aljazeera.com/opinions/2023/1/17/the-biden-presidency-at-two-years-halfway-point-of-a-forever-war
Toivotaan, ettei Turkki päästä Suomea eikä Ruotsia, AutokratiaUsan hyökkäysrikosliittoon ja tuhoisat hävittäjähankkeet, miljardien ryöstöt kansaltamme, estetään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14837136/ronald-bernard-kertoo-kokomustasta-eliitista-#comment-118676220
Viekää ne Haagin Tuomioistuimeen, kansainväliseen oikeuteen kiireesti.
- Anonyymi
Loputtomiin voidaan nostaa, yksittäisiä puolueita, mutta lopulta mitään eroja, ei eduskunnan syvästi korruptoidussa YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ ole. Korruptiovaalien aikaan, teille esitellään näennäisiä erimielisyyksiä ja muka-riitoja, ym "eroja", mutta jos ette tähän mennessä ole huomanneet, että lopulta kaikki, veroparatiisi-pörssirikollismafioitten hankkeet, viedään yksimielisesti läpi, jonkun äärioikeistopopulistin muka ensin, vähän valevastustamisen jälkeen, niin ei voi auttaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17699930/aanestysprosentin-romahduttaminen-riittavan-alhaalle - Anonyymi
Esim. EU-tukipaketit ÄärioikeistoItalialle, PetosKokPersRkp muka vähän ensin valevastusteli, mutta sitten takit päällä pyörien, yksimielisyys siitäkin tulojensiirrosta, veroparatiisi-pörssirikollisille, oli jo etukäteen taputeltu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17470104/ex-aarioikeistohallitus-oli-laiton-usan-sotarikosliitto-hanke-on-laiton#comment-114962517- Anonyymi
Titten tuli tämä dipre SDP ja tanssi työt unholaan
Lisään edelliseni
- Anonyymi
Suomessa ei ole eläkeläisköyhyyttä! Valheellinen hokema jota viljellään tavan vuoksi joka paikassa. Ottakaapa esille Kelan esite eläkeläisten etuuksista ja tarkastelkaa sitä oikein ajatuksen kanssa!!
- Anonyymi
"Ottakaapas esille ns. "pakolaiaten" etuuksista, ja tarkastelkaa sitä oikein ajatuksen kanssa", taidattekin "vähän" hämmästyä...
"Kelakortilla Seutulaan ja "hengen-hädässä-paettuun maahan"? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ottakaapas esille ns. "pakolaiaten" etuuksista, ja tarkastelkaa sitä oikein ajatuksen kanssa", taidattekin "vähän" hämmästyä...
"Kelakortilla Seutulaan ja "hengen-hädässä-paettuun maahan"?Siis: pakolaisten
- Anonyymi
Älä valehtele, et ole laskenut elinkustannuksia, ylihinnoiteltuja vuokria, laittomia pakkomaksuja, on jopa pääsymaksut välttämättömiin, kalliisiin reseptilääkkeisiin, pakolliset puhelimet, kalliit liittymät niihin, tietokoneet, jne et ole päivittänyt tietojasi, tälle vuosisadalle, joten älä väitä roskaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720
- Anonyymi
Rasismikortilla tulossa ennennäkemättömän iso maahanmuutto, ulkomaista halpatyövoimaa veroparatiisiyrityksille ja todennäköisesti yksityistetylle koululaitokselle:
https://www.france24.com/en/europe/20230124-not-taken-care-of-uk-teacher-laments-low-salary-amid-cost-of-living-crisis - Anonyymi
Suomessakaan ei ole enää mitään julkisia, on pelkästään yksityistettyä kaikki.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717642/yksipuoluejarjestelma-kayttaa-elakelaiskoyhia-ihmiskilpina#comment-118748460
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717611/britannian-keskiluokka-luuli-olevansa-turvassa-elakelaiskoyhien-selkien-takana
Ihan avoimesti naureskelevat korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, äärimmäiseen köyhyyteen, veroparatiisi-sote-IHMISKAUPAN orjiksi, pahoinpitelemiensä eläkeläisköyhien 1 250€/kk vähimmäiseläke-oikeusturvalupausten pettämisille. Käyttävät hädänalaisia vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikaissairaita, IHMISKILPINÄ, äänten sumuttamiseksi, keskiluokaksi itseään luulevilta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17673866/suomen-modernin-historian-vakavin-elakelais-ym-koyhyys-hatatilanne-kaynnissa#comment-118108234 - Anonyymi
Huomatkaa eläkeläisköyhät, ettei korruptiopoliitikoille, eduskunnan YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ, ole Suomen miljoonaa kansalaista, eläkeläisköyhiä olemassakaan. Ei näy uutisen uutista, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttamisen tuhoista, eläkeläisväestöä äärimmäiseen köyhyyteen pakottamalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17729538/aarioikeistosdp-ja-aarioikeistokokpersut-sama-korruptiopuolue - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17742476/perintorikkaiden-ylikoulutettu-valtio-lisaa-eriarvoisuutta--koyhyysongelmaa
Koulutuksen varat, tulee käyttää, vain peruskoulutukseen, ammatti- ja lukioasteisiin, yliopistokoulutusta ei pidä kustantaa, ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-osake-vakuutuskuori-pörssikeinottelijoille, joilla on itsellään enemmän kuin tarpeeksi, varoja niihin kalliisiin yksityiskouluihin verokeitaissaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17570837/ruotsissa-on-6-500ekk-elakekatto-eika-osake-vakuutuskuoririkollisuutta - Anonyymi
EK-Ylekin mainostelee ÄärioikeistoVihreitten "perustuloa", valhetta jota ei varmasti koskaan ole tulossa, kun eivät kyenneet, edes hädänalaisimmille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, täysin välttämättömiä 1 250€/kk lupauksiaan toteuttamaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17743568/elakekoyhat--laheiset-vedotkaa-nyt-hallitukseen-1-250ekk-oikeusturvan-toteuttamiseksi#comment-119139001 - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17761646/marginaalisen-pieni-porssirikollismafia-autokratiausan-sotarikosliitto-hankkeen-takana
Äänestäminen on jo jäissä ja loppuu varmasti, jos korruptiovaaleihin mennessä, niitä luvattuja 1 250€/kk minimieläkkeitä, jotka ovat jo täysin hengissä kitkuttelemisen kannalta välttämättömät, ole toteutettu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204774
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831722Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871586Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741544Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351167Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651053