Mistä vastaukset kysymyksiin omassa päässä

Anonyymi-ap

Välil mietin et päässä miljoona kysymystä ja ku oivallan muutaman vastauksen ni kysymyksiä on tullu toinen miljoona lisää, ja ku elää uusien ajatusten kans ni se laajentaa sitä omaa näkökantaa ni se lisää kysymysten määrää. Voiko kukaa ikinä saada omille ajatuksilleen vastauksia vai onko lopulta ihan turtana kaiken keskellä ettei jaksa enää miettiä koska just nyt tuntuu että se on loputon suo. Nyt kelaan et onko tää ees oikee paikka ja ku postaan tän ni tuleeko joku viisas neuvoo et oon vääräs paikas. No ihan sama.

Mä en oikee ikinä käyny asioita läpi enkä ajatellut että mikään painais. Nyt ku mietin kuin paljon pidin joskus sisällä ni, vaikee ajatella et miten oon pysyny kasassa. Mä menetin mun ydinperheen vuosia sitte ja oon ollu monta vuoroviikkoisänä ja vaikka se oli lopult ihan kaaosta ni harmittaa lasten puolelta että en sillo nähny asioita niin ku nykyisin nään. En tosin siihen liittoon kaipaa ku jälkeepäin selvis uskottomuuttakin. Petetty olo oli ja silti etin monta vuotta syitä itestä ja ruoskin itteä sen eron takia. Mitää vakavaa uskaltanu vieläkään virittää. Jos jotain tän eron jälkee on tapahtunu mitä arvostan on ensimmäisenä se että oon varmasti parempi isä ku ennen, tää ajo mut kuitenki käymää asioita läpi.. se eron läpikäyminen oli oikeestaa tosi helppoa mut sit ne elämäni muut demonit.. niit ollaa käyty sit läpi useampi vuos. No lopulta taas oppinu rakastaa taas itteeni.
Välil toivon että olis joku sanomas jotain fiksua ku vedän toisinaan niin täysillä et sit ku pysähdyn miettii et mitä kaikkee on käynnissä ni meen ihan lukkoo et mitä seuraavaks. No se siitä.

Aloin lukee tunnelukoistakin. En tiedä oliko se joku pandoran lipas mielen sopukoihin lopulta. Aloin kelaa kaiken päälle et kuka oon, mistä tuun ja minne meen. Käyn lapsuutta läpi ja vanhempien tunnelukkoja samal ja millasia vääristymiä aiheutan ite omille lapsille. Laitoin sisarpuoliin ja mutsiin varmuuden vuoks välit poikki ku kävin noit juttuja läpi. Mitä syvemmälle oon menny ni jotenki tosi vihanen mutsille siit mitä paskaa mä jouduin lapsena käymää läpi ja nyt on vaikee antaa anteeks, se ei tiedä ees ite et miks yhtäkkiä pistin välit poikki.

Lapsista, niitä on. Oli tosiaan vaikee ero ja lapset vuoroviikoin. 11 ja 13 vuotiaat harrastaa jengissä jotain lajia. Noi kuitenkaa ei pääse joka toinen viikko harrastaa ja mua ahdistaa ku maksan kaikki harrastukset ja jos on tulossa joku leiri harrastuksen takia ni vaikka siitä ei toiselle vanhemmalle mene kuluja ni se ei päästä noita harrastaa mitää omalla viikolla. Luulen et tää tehää sen takia ku se sattuu mua samalla, lapsellahan ei ole väliä. Vuos sitte toinen laji päätty tästä samasta syystä ja harmittaa ettei omat lapset pysty harrastaa koska toinen vaan jostain syystä asian torpedoi.

Jees, kiitos ja anteeks. Mun oli pakko saada noi jonnekki ylös ja haluun lukee miltä tää näyttää tekstinä. Ei varmaa tullu oikeesee paikkaan mutta kysees on mun henkinen hyvinvointi ni siks järkeilin tänne. Kivaa alkavaa kevättä kaikille.

4

213

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei näyttäny niin sekavalta ku ajattelin. Puhelimella ku neppaan ni tulee yleensä hirveesti kirjotusvirheitäki ku isoilla sormilla on välil vaikee kirjottaa. Samal ku katoin tota tekstiä ni siin oli vaa niin vähän vaikka musta siin oli liikaakin. Ehkei siin tarvinnu olla enempää. Jees. Kiitos ja anteeks, kivaa kevättä.😀

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Joskus jo pelkkä kirjoittaminen selkeyttää ajatuksia. Myös vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Samoja aatoksia täälläkin.Sitä jotenkin havahtuu keski-ikäsenä kelaamaan omaa elämää.Muistoja lapsuudesta voi pulpahtaa ihan yhtäkkiä ja vihan tunteitakin. Mennyt on mennyttä ja se auttaa kun palaa tähän hetkeen.Jotain kai prosessoimme aikamme ,vaikea näitä on selittää mieli kun on vähän mitä sattuu kulloinkin.Hyvä kun kirjoitit tänne:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      177
      988
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      76
      670
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      273
      482
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      464
    13. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      455
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      431
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      428
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      406
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      67
      398
    Aihe